Afričtí vůdci zahajují mírovou misi na Ukrajině navzdory ruské raketové palbě

Afričtí vůdci zahajují mírovou misi na Ukrajině navzdory ruské raketové palbě
  • Afričtí vůdci zahajují mírovou misi v Kyjevě
  • Doufají, že budou prostředníkem mezi Ukrajinou a Ruskem
  • Kyjevští představitelé uvedli, že při leteckém útoku nedošlo k žádnému úmrtí
  • Ukrajina tvrdí, že sestřelila balistické a řízené střely

KYJEV (Reuters) – Delegace afrických vůdců zahájila v pátek mírovou misi v Kyjevě, kterou neodradilo to, co Ukrajina označila za salvu ruských raket, které je měly přivítat v hlavním městě.

Hlavním městem otřásly nejméně dvě exploze, ale starosta Vitalij Kličko řekl, že protivzdušnou obranu způsobila protivzdušná obrana. Ve městě nebyla hlášena žádná úmrtí ani vážné škody, ale záchranné služby uvedly, že v oblasti Kyjeva byli zraněni čtyři lidé včetně dítěte.

Mírová delegace, v níž jsou vůdci z Jihoafrické republiky, Senegalu, Zambie, Komor a Egypta, se setkala se zástupci ministerstva obrany před jednáním plánovaným na později v pátek s prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Lídři se mají v sobotu setkat v Petrohradu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a vzhledem k tomu, že se Kyjev a Moskva dvoří globálnímu jihu, vidí příležitost zprostředkovat válku, která zachvátila africké národy přerušením dodávek obilí a dalších potravin.

„Mise postupuje dobře a podle plánu,“ uvedlo jihoafrické předsednictví na Twitteru po leteckém útoku.

Lídři se snaží dohodnout na sérii „opatření na budování důvěry“, ale Kyjev uvedl, že jeho mírová iniciativa by měla být základem jakéhokoli urovnání, a zahájil protiútok s cílem odrazit ruské okupační síly.

Kreml, který napadl Ukrajinu v únoru 2022, bagatelizoval šance na smysluplná mírová jednání s Kyjevem. Říká, že nejsou vytvořeny podmínky pro mírový proces, ale je připravena naslouchat a otevřít se zahraničním iniciativám.

Afričtí vůdci, včetně jihoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosy a senegalského prezidenta Mackyho Salla, zahájili svou cestu návštěvou města Bucha u Kyjeva. Ukrajina tvrdí, že ruští okupanti prováděli v Buchu popravy, znásilňování a mučení a že mezinárodní vyšetřovatelé shromažďují důkazy o válečných zločinech. Rusko tato obvinění odmítá.

READ  Xavier Bettel: Lucemburský předseda vlády ve „vážném, ale stabilním“ stavu v nemocnici s Covid-19

Náčelníci míří do protileteckého úkrytu

Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa, Naledi Pandor, jihoafrický ministr pro mezinárodní vztahy a spolupráci, ukrajinský generální prokurátor Andriy Kostin a prezident Komorské federace Azali Assoumani navštíví kostel na místě masového hrobu ve městě Bucha, uprostřed ruského útoku na Ukrajinu mimo Kyjev 16. června 2023. Reuters/Valentin Ogirienko

Později se v Kyjevě rozezněly sirény a agentura Reuters viděla, jak velitelé míří do hotelu v hlavním městě, aby použili protiletecký kryt.

Ukrajinské letectvo uvedlo, že sestřelilo šest balistických střel Kinžal, šest střel s plochou dráhou letu a dva bezpilotní letouny.

„Ruské rakety jsou poselstvím Africe: Rusko chce více války, ne mír,“ napsal na Twitteru ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

„Kdykoli vysoce postavená zahraniční delegace navštíví Ukrajinu, Rusko ji přivítá raketovým útokem na naše mírumilovná města,“ řekl šéf prezidentské kanceláře Andrey Yermak.

Rusko události v Kyjevě bezprostředně nekomentovalo. Uvedla, že její nálety jsou zaměřeny na armádu a další infrastrukturu, ačkoli civilisté jsou často zabíjeni.

Návrh rámcového dokumentu, který viděla agentura Reuters, říká, že cílem mise afrických vůdců je prosazovat mír a povzbuzovat strany, aby souhlasily s procesem vedeným diplomacií.

Uvedla, že tato opatření mohou zahrnovat stažení ruských sil, odstranění ruských taktických jaderných zbraní z Běloruska, pozastavení provádění zatýkacího rozkazu vydaného Mezinárodním trestním soudem proti Putinovi a zmírnění západních sankcí uvalených na Rusko. .

V dokumentu se uvádělo, že by mohla následovat dohoda o ukončení nepřátelských akcí, kterou bude muset doprovázet jednání mezi Ruskem a Západem.

Africké země byly těžce zasaženy důsledky války, která prohloubila inflaci cen potravin a prohloubila stávající hladové krize.

Dohoda o vývozu obilí do Černého moře pomohla zmírnit část tohoto tlaku, ačkoli Rusko naznačilo, že může od dohody odstoupit. Mezi opatřeními, která afričtí vůdci mohli navrhnout v první fázi svého angažmá, byla „bezpodmínečná dohoda o obilí a hnojivech“.

Napsal Timothy Legacy; Střih Kevin Levy

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *