Palestinské vyšetřování dospělo k závěru, že izraelské síly úmyslně zastřelily Shireen Abu Aqla | Palestinská území

Palestinské vyšetřování Novinářka Al-Džazíry Sherine Abu Aklehová byla zastřelena Došlo k závěru, že byla úmyslně zabita izraelskými silami při pokusu o útěk, oznámila palestinská samospráva.

Závěr odrážel závěry předběžného vyšetřování oznámeného zhruba před dvěma týdny a všeobecně očekávaného. Izrael Odmítl zjištění a označil je za „nehanební lež“ ministra obrany Bennyho Gantze.

Abu Akla Ostřílený palestinsko-americký reportér pro ArábiiByl střelen do hlavy 11. května během izraelského vojenského náletu na město Jenin na okupovaném Západním břehu Jordánu.

Svědci a palestinští představitelé uvedli, že byla zasažena izraelskou palbou. Izrael uvedl, že byl zastřelen během bitvy mezi izraelskými vojáky a palestinskými ozbrojenci, a dodal, že balistická analýza kulky – kterou má v držení palestinská samospráva – a zbraní vojáků mohla určit, kdo vypálil smrtelnou ránu.

Při oznámení výsledků svého vyšetřování na tiskové konferenci v Ramalláhu palestinský generální prokurátor Akram al-Khatib oznámil, že rozhodl, že v okolí Abu Akle nejsou žádní ozbrojení muži.

Řekl, že „jedinou střelbu provedly okupační síly s cílem zabít“.

Abu Akleh byl mezi skupinou novinářů, kteří měli helmy a ochranné vesty s nápisem „press“. Al-Khatib řekl, že armáda viděla novináře a věděla, že to jsou novináři.

Obvinil Izrael ze zastřelení Abu Akleh „přímo a záměrně“, když se snažila utéct. Zopakoval také palestinský postoj, že kulka by neměla být předána Izraelcům k prostudování, a dodal, že bylo rozhodnuto snímky nezobrazovat, a to ani za účelem „zbavit [Israel] Nová lež.

Al-Khatib řekl, že jeho vyšetřování bylo založeno na výsleších se svědky, ohledání místa činu a soudní lékařské zprávě.

Přihlaste se k odběru prvního vydání, našeho bezplatného denního zpravodaje – každý všední den ráno v 7:00 GMT

V projevu později ve čtvrtek generálporučík Aviv Kohavi, náčelník generálního štábu IDF, řekl, že není možné vědět, kdo vystřelil, a znovu vyzval Palestince, aby spolupracovali, aby se „dostali na dno“ toho, co se stalo.

„Je ale jedna věc, kterou lze určit s jistotou,“ řekl. Žádný voják úmyslně nezastřelil novináře. Dokázali jsme to. Zkontrolovali jsme. Toto je závěr. Nikdo jiný není.“

Izrael popírá, že by se zaměřoval na novináře, a nabízí dva možné scénáře s tím, že Abu Oqla byl buď zastřelen palestinskými ozbrojenci, kteří bezohledně stříleli na konvoj izraelské armády, nebo byl zasažen izraelskou palbou zaměřenou na blízkého aktivistu. Armáda identifikovala pušku, která mohla být v tomto scénáři použita, ale řekla, že potřebuje test kulky, aby mohla učinit konečné rozhodnutí.

Associated Press Reconstruction of Events poskytla podporu svědkům, kteří uvedli, že byla zastřelena izraelskými silami, i když měla na sobě helmu a bundu, které jasně identifikovala jako z médií. Rekonstrukce však uvedla, že bez další forenzní analýzy není možné dospět ke konečnému závěru.

Palestinští svědci uvedli, že nikde poblíž Abu Akleh nedošlo k žádným ozbrojencům ani ke střetům. Jediné známé stíhačky v oblasti byly na druhé straně konvoje, asi 300 metrů od jeho pozice.

Neměli přímou viditelnost, na rozdíl od samotného konvoje, který byl asi 200 metrů daleko po dlouhé rovné cestě.

Izrael veřejně vyzval ke společnému vyšetřování s palestinskou samosprávou, včetně účasti Spojených států, a požádal palestinskou samosprávu, aby kulku předala k testování. Americké ministerstvo zahraničí ale ve středu uvedlo, že dva týdny po smrti Abu Aklea neobdrželo žádnou formální žádost o pomoc od žádné strany.

Palestinská samospráva odmítla spolupracovat s Izraelem s tím, že Izraeli nelze důvěřovat při vyšetřování jeho chování. Organizace na ochranu lidských práv tvrdí, že Izrael má špatné výsledky ve vyšetřování případů, kdy bezpečnostní síly střílejí na Palestince, a případy často zůstávají měsíce nebo roky, než budou tiše uzavřeny.

Husajn al-Sheikh, vysoký palestinský představitel, uvedl, že čtvrteční zpráva bude sdílena s americkou administrativou. Kopie budou také doručeny rodině Abu Akleha OstrovŘekl.

Palestinci tvrdí, že se o zjištění podělí s mezinárodními stranami, včetně Mezinárodního trestního soudu, který loni zahájil vyšetřování možných izraelských válečných zločinů. Izrael toto vyšetřování odmítl s tím, že je vůči němu zaujaté a nespolupracuje s ním.

Extrémní nedůvěra znamená, že izraelské a palestinské vyšetřování smrti Abu Okla se odvíjí odděleně a ani jeden z nich pravděpodobně nepřijme žádné závěry, které ten druhý udělá.

READ  Na Sicílii připlouvá loď migrantů s 10 mrtvými těly

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.