Spojené království tvrdí, že čínská armáda se snaží naverbovat bývalé piloty britského letectva pro výcvik a zpravodajství

Čínské vojenské letadlo přelétá 5. srpna 2022 nad ostrovem Pingtan, jedním z nejbližších bodů pevninské Číny k Tchaj-wanu.

Hector Rietmal | AFP | Getty Images

Britské ministerstvo obrany v úterý uvedlo, že čínská armáda hledá bývalé piloty britského letectva pro jejich dovednosti a zkušenosti s výcvikem – a vláda Spojeného království se to snaží zastavit.

„Podnikáme rozhodné kroky k zastavení čínských náborových programů, které se pokoušejí pátrat po pilotech britských ozbrojených sil a bývalých cvičících personálu PLA v Čínské lidové republice,“ řekl mluvčí ministerstva obrany v prohlášení pro CNBC.

Předpokládá se, že asi 30 bývalých britských vojenských pilotů odešlo pracovat pro Čínu, aby vycvičili personál v Čínské lidové osvobozenecké armádě. Podle zprávy BBC K tématu zveřejněnému v úterý. Prý se zvyšuje náborový proces, protože bývalým pilotům byly nabídnuty velké platy za práci pro Číňany.

„Všichni současní i bývalí zaměstnanci již podléhají zákonu o oficiálních tajemstvích a přezkoumáváme používání smluv o mlčenlivosti a dohod o mlčenlivosti napříč ministerstvem obrany, zatímco nový zákon o národní bezpečnosti vytvoří další nástroje k řešení současných bezpečnostních problémů – včetně tohle,“ dodal mluvčí obrany.

Zatímco výcvik a nábor pilotů není podle britského práva nezákonný, tato praxe představuje zpravodajské riziko, protože britští představitelé mají podezření, že čínská armáda se snaží dozvědět se o taktice a operacích používaných západními piloty. Tyto znalosti se budou hodit například v případě sporu o Tchaj-wan.

Čínské ministerstvo obrany nemohlo být zastiženo pro vyjádření, když jej kontaktovala CNBC.

Číňané by mohli „využít ‚trenažéry‘ nejen k výcviku nových pilotů, což je také hrozba, ale také jako zpravodajské prostředky k identifikaci silných a slabých stránek Západu,“ řekl Dave de Roche, docent a vysoký vojenský pracovník na Univerzitě národní obrany USA, řekl CNBC.

Bývalým pilotům jsou také nabízeny velké sumy peněz, přičemž BBC cituje západního představitele, podle kterého jejich platy dosahují až 270 000 dolarů ročně. Bývalý pilot australského letectva, který s CNBC mluvil anonymně kvůli profesionálním omezením, řekl, že mu bylo nabídnuto téměř 1 milion dolarů ročně na práci v čínské armádě.

READ  EU přislíbila vojenskou podporu Moldavsku, Spojené království zakázalo vývoz služeb do Ruska

Napětí mezi Čínou a Západem v posledních letech prudce vzrostlo. Minulý týden to řekl Jeremy Fleming, šéf britské zpravodajské agentury GCHQ Tato čínská technologie představuje velkou hrozbu pro bezpečnost a prosperitu Spojeného království. Prezident Joe Biden v rámci Národní bezpečnostní strategie Spojených států označil Čínu za „nejdůležitější geopolitickou výzvu Ameriky“.

Podle národní bezpečnostní strategieČína je „jediným konkurentem se záměrem přetvořit mezinárodní systém a stále více ekonomickou, diplomatickou, vojenskou a technologickou mocností k dosažení tohoto cíle“.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.