7 evropských zemí, které nepoužívají euro

7 evropských zemí, které nepoužívají euro

Věděli jste, že existují evropské země, které nepoužívají euro? Z 27 zemí, které tvoří Evropskou unii, 20 používá euro jako svou oficiální měnu v oblasti známé jako eurozóna. Zatímco většina zemí přistupujících k Evropské unii je povinna přijmout euro jako součást svého členství, existuje sedm členských států, které tuto měnu dosud nepřijaly.

Pro členský stát EU, který používá měnu specifickou pro jeho ekonomiku, samozřejmě existují klady a zápory. Z hlediska výhod je takový stát schopen plně diktovat svou fiskální a měnovou politiku, aniž by byl zavázán větší skupině. Mohou si například upravit směnné kurzy a úrokové sazby podle svých ekonomických potřeb. Kromě toho se země s vlastní měnou vyhýbá závazkům spojeným s tím, že je součástí větší měnové unie. Pokud finanční krize zasáhne euro, těchto sedm evropských zemí, které euro nepoužívají, bude ušetřeno náporu této krize.

Pro cestovatele může být užitečné znát tento rozdíl ve směnných kurzech. Pokud chcete navštívit evropskou zemi a chcete, aby se váš dolar, libra nebo peso protáhly dále, můžete zamířit do destinace s pohodlnějším převodem měn. Níže je uveden seznam členských států EU mimo eurozónu.

Bulharsko

S ledovcovými jezery, nádhernými horskými pásmy, pobřežím podél Černého moře a fascinujícími historickými památkami se Bulharsko rozvíjí v atraktivní prázdninovou destinaci v Evropě.

měna: Bulharský lev (BGN) (1 BGN = 0,54 USD)

Kde zůstat: Kempinski Grand Arena Hotel Bansko

Česká republika

Česká republika se nachází ve střední Evropě a má nejvyšší koncentraci hradů na kontinentu, z nichž některé pocházejí až ze 14. století, což z ní činí ráj pro milovníky architektury a historie. Praha, česká metropole, je navíc domovem největšího zámeckého komplexu na světě. Země je také známá svou tradicí vaření piva, která začala již v roce 993 našeho letopočtu.

READ  Michael Caine říká, že strávil osm let snahou nemrknout

měna: Česká koruna (CZK) (1 Kč = 0,043 USD)

Kde zůstat: Augustine Hotel, a Luxury Collection Hotel, Praha

Dánsko

Dánsko je možná nejmenší ze skandinávských zemí v severní Evropě, ale je velké na gurmánská jídla, kulturu, design a wellness.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *