Po úniku Pandora Papers vede Europol k terčům organizovaného zločinu | Evropa | Zprávy a aktuální události z celého kontinentu | DW

Agentura Evropské unie pro vymáhání práva, Europol, uvedla, že používá Pandora Papers, které zkoumaly miliony uniklých dokumentů o tom, jak světoví lídři a celebrity využívají daňové ráje, k nalezení vodítek při vyšetřování organizovaného zločinu.

Jeho vyjádření v rozhovoru s Belgický týdeník KnackStalo se tak tři měsíce po úniku dat, které odhalily tajné offshore účty 35 současných a bývalých světových vůdců a také více než 330 politiků a vládních úředníků po celém světě.

Vyšetřování provedl Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) a tým 150 zpravodajských kanálů – včetně turecké služby DW.

Odhalila mocné globální hráče přidružené ke společnostem využívajícím offshore daňové ráje, včetně jordánského krále Abdulláha II., bývalého českého premiéra Andreje Babiše a bývalého britského premiéra Tonyho Blaira, a mimo jiné také vůdců Ukrajiny, Chile a Keni. .

Praní špinavých peněz v Evropě není „bezvýznamné“

Generální ředitelka Europolu Catherine de Paul uvedla, že únik Pandora Papers byl zdrojem aktualizace a podpory jejich zpravodajských informací v boji proti organizovanému zločinu. Nicméně DePaul v rozhovoru s Christophem Clerixem, členem Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů, řekl Knackovi.

Zpráva Europolu zveřejněná ve středu a viděná DW varovala, že rozsah praní špinavých peněz ovlivňující Evropskou unii byl „podceněn“.

Avšak agentura EU pro vymáhání práva „nepohlíží na Pandora Papers z daňového hlediska, ale z hlediska boje proti organizovanému a závažnému zločinu,“ řekl De Paul v rozhovoru pro talent, který také pracoval na vyšetřování Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů.

Daňové úniky jsou v mnoha zemích legální, ale praní špinavých peněz nikoliv. Zpráva Europolu ukazuje, že více než 80 % aktivních zločineckých sítí v EU využívá ke své nezákonné činnosti „legální obchodní struktury“.

„Ve dvou ze tří případů dochází k praní špinavých peněz zcela jednoduše, prostřednictvím přímých investic do legální ekonomiky. Vzpomeňte si na hotely, restaurace, nemovitosti, zlato, luxusní zboží nebo umění. Ale každé třetí praní špinavých peněz je složité. Tady vidíme, že se objevují tyto externí stránky. Za tímto účelem si zločinecké organizace najímají odborníky na praní špinavých peněz, kteří poskytují jejich služby,“ řekl DePaul.

10 % celosvětového HDP je drženo na offshore účtech

Zpráva z roku 2016 odhaduje, že celkové množství bohatství drženého v zahraničí globálně činí 7,5 bilionu eur (6,6 bilionu dolarů), což je více než 10 % celosvětového HDP. Evropský podíl na tom činí 1,5 bilionu eur, přičemž daňové úniky se v Evropské unii odhadují na 46 miliard eur.

Vnější systém podle odborníků dělá země chudšími, protože lidé s vysokými příjmy tento systém často využívají k daňovým únikům.

Například daňové příjmy, které by mohly být použity ke zvýšení kvality veřejné zdravotní péče nebo vzdělávání, se ztrácejí na offshore účtech.

Sledujte nezákonné toky

Europol klade zvláštní důraz na vazby offshore společností na korupci po celém světě. Offshore společnosti zakrývají zdroj a vlastnictví finančních prostředků, což umožňuje korupci nesledovat a nekontrolovat.

„To je obzvláště znepokojivé, protože Pandora Papers odhalují, že mnoho z těchto aktiv ukrytých v offshore lokalitách jsou tvůrci politik,“ uvádí zpráva Europolu.

Na otázku, co Europol udělal s úniky dat a vyšetřováním v posledních letech, De Paul vysvětlil, jak Europol funguje: „Zasahujeme pouze tehdy, když se účastní alespoň dva členské státy a když členský stát požádá o naši pomoc. Zatím jsme nepožádali jakékoli dotazy od členských států ohledně novin Pandora. “

Ale DePaul trvá na tom, že tento přístup je normou, protože „finanční vyšetřování organizovaného zločinu je obvykle velmi složité a může trvat roky“.

Efekt Panama Papers

Šéf Europolu poznamenal, jak úniky z Panama Papers agentuře pomohly po zveřejnění vyšetřování v roce 2016.

„Na základě těchto údajů jsme našli odkazy pro více než 20 členských států EU a mnoho partnerských zemí Europolu,“ uvedla.

READ  Ariston říká, že trh s kotli v letošním roce v Maďarsku poroste

Po zveřejnění Panama Papers z roku 2016 bylo zahájeno více než 150 vyšetřování v 70 zemích.

Střih: Stephanie Burnett

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *