„Živý a svíjející se“ parazitický červ odstraněný z mozku australské ženy

„Živý a svíjející se“ parazitický červ odstraněný z mozku australské ženy

Lékaři vyjmuli živého osmicentimetrového červa z mozku 64leté Australanky, což je celosvětově první případ nového typu parazitární infekce u lidí.

Škrkavka Ovidascaris Robertsi – byl stále „živý a svíjel se“, když byl chirurgicky odstraněn z pacientova mozku, podle nové studie zveřejněné v časopise. Vznikající infekční onemocnění.

Vědci, včetně těch z Australské národní univerzity (ANU), měli podezření, že larvy červů byly přítomny i v jiných orgánech v těle ženy, včetně plic a jater.

„Jde o vůbec první lidský případ ovidascaris, který byl popsán na světě,“ uvedl v prohlášení spoluautor studie Sanjaya Senanayake, přední odborník na infekční nemoci z Australské národní univerzity.

Nový objev je podle odborníků také prvním případem plně dospělého červa Ophidascaris žijícího v mozku jakéhokoli savce, „člověka nebo jiného“.

Tento červ je obvykle běžný u kobercových hadů.

Jejich larvy se obvykle nacházejí u malých savců a vačnatců, které pak had sežere, což umožňuje, aby se životní cyklus hada dokončil.

Vědci uvedli, že červ obvykle žije v hadím jícnu a žaludku a svá vajíčka vyhazuje do trusu hostitele.

Lidé budou považováni za náhodné hostitele Ovidascaris Robertsi Řekli larvy.

V druhém případě se žena z jihovýchodního Nového Jižního Walesu v Austrálii pravděpodobně nakazila škrkavkou poté, co nasbírala druh místní trávy zvané Warrigal Greens u jezera poblíž místa, kde žije.

Právě zde se had pravděpodobně zbaví parazita prostřednictvím svých výkalů.

O škrkavkách je známo, že jsou odolné a schopné prospívat v široké škále prostředí.

Je známo, že u lidí způsobuje bolesti žaludku, zvracení, průjem, sníženou chuť k jídlu, hubnutí, horečku a únavu.

V nové případové studii vědci uvedli, že žena používala zelený waregal k vaření a je možné, že se parazitem nakazila z dotyku místní trávy nebo po konzumaci zeleniny.

READ  2 případy dětské hromadné hepatitidy jsou vyšetřovány, říká ministerstvo zdravotnictví

Lékaři uvedli, že příznaky ženy poprvé začaly v lednu 2021. Zpočátku se u ní objevily bolesti břicha a průjem, „následované horečkou, kašlem a dušností.“

Čtyřiašedesátiletý muž byl poprvé přijat do místní nemocnice koncem ledna 2021 poté, co tři týdny trpěl bolestmi břicha a průjmem, po nichž následoval přetrvávající suchý kašel, horečka a noční pocení.

Řekli, že tyto příznaky jsou pravděpodobně způsobeny migrací larev škrkavek ze střev do jiných orgánů, jako jsou játra a plíce.

Detekce infekce háďátkem „Ophidascaris robertsi“ u 64leté ženy z jihovýchodu Nového Jižního Walesu v Austrálii.

(rozvíjející se infekční onemocnění)

Když byly provedeny respirační vzorky a plicní biopsie, nebyli v těchto vzorcích tkáně identifikováni žádní parazité.

„Pokoušet se v té době identifikovat mikroskopické larvy, u kterých se dříve nezjistilo, že způsobují lidskou infekci, bylo jako snažit se najít jehlu v kupce sena,“ řekla Karina Kennedyová, další autorka studie z nemocnice v Canbeře.

V roce 2022 žena začne pociťovat jemné změny ve své paměti a zpracování myšlenek.

Do této doby lékaři uvedli, že pacient byl zapomnětlivý a depresivní, což si vyžádalo vyšetření magnetickou rezonancí, které ukázalo atypické poškození tkáně v pravém čelním laloku mozku.

Tehdy objevil neurochirurg v nemocnici v Canbeře nečekanou osmicentimetrovou škrkavku, kterou potvrdili odborníci na parazitologii a molekulární studie.

Vědci varovali, že tento případ poukazuje na riziko přenosu nemocí a infekcí ze zvířat na člověka ve světě, kde se biotopy stále více vzájemně překrývají.

„Za posledních 30 let se ve světě objevilo asi 30 nových infekcí. Z celosvětově se objevujících infekcí je asi 75 % zoonotických onemocnění, což znamená, že došlo k přechodu ze světa zvířat do světa lidí. Dr. Senanayake řekl: „To zahrnuje koronaviry.“

„Lidé, kteří hospodaří nebo shánějí píce, by si měli umýt ruce poté, co zahradničili a dotkli se píce,“ řekl Dr. Kennedy.

READ  Aljaška v úterý oznámila 11 úmrtí na COVID-19 a téměř rekordní počet hospitalizací

„Všechny potraviny používané na saláty nebo vaření by měly být také důkladně omyty a kuchyňské povrchy a prkénka po použití otřít.“

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *