Zemětřesení v Maroku: Počet obětí silného zemětřesení v Maroku přesáhl 2000

Zemětřesení v Maroku: Počet obětí silného zemětřesení v Maroku přesáhl 2000

Zemětřesení, které v pátek večer zasáhlo Maroko, zasáhlo poblíž města Marrákeš, oblíbeného turistického cíle, a přivedlo obyvatele a návštěvníky, aby se snažili o bezpečí.

Oussama Ait Chari, průvodce, který pracuje pro cestovní kancelář v Marrákeši, byl venku a mluvil s přítelem poté, co odvezl klienta do jejího hotelu, když začaly otřesy a svrhly pouliční lampy.

„V prvních sekundách jsme na zemětřesení ani nepomysleli,“ řekl. „Mysleli jsme, že je to bomba nebo střela.“

Jeanne Lorange, 41, klenotnice sídlící v západním Massachusetts, byla ve své tělocvičně, když se tlusté stěny ložnice otřásly a keramika se roztříštila na podlahu.

„Vyrostla jsem v Seattlu, pak jsem strávila 10 let v San Franciscu,“ řekla paní Lorangeová. „Celý život jsem se připravoval na velkou událost, takže jsem to věděl hned.“

Maroko zažilo ničivá zemětřesení již dříve – vzpomínky na zemětřesení v Agadiru v roce 1960, které zabilo asi 12 000 lidí, jsou stále velké – ale nejsou zdaleka běžná. Mnozí si nebyli jisti, jak reagovat.

„Nevěděli jsme, jestli máme stát, sedět nebo běžet,“ řekl pan Ait Chari. S kamarádem jeli z města přespat v autě. Prý se tam cítil bezpečněji.

Nepomáhá ani to, že staré město Marrákeše, zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, je plné neohrabaných budov, nerovných dlážděných ulic a spletitých uliček – okouzlující místo k návštěvě, ale chudé místo k úkrytu.

Paní Lorangeová a stovky dalších našly útočiště na nádvoří, kam si někteří přinesli koberečky a přikrývky na spaní. Jiní se zoufale snažili kontaktovat přátele nebo rodinu.

„Lidé utíkali, byli tam prarodiče na invalidních vozících a turisté spěchali na letiště,“ řekla. „Bylo to velmi chaotické.“

Pan Ait Chari, průvodce, řekl, že měl v neděli přijmout více zákazníků, ale nebyl si jistý, zda lety budou pokračovat. Byl však optimistou.

READ  Ve vlně veder v Austrálii se utopily miliony mrtvých ryb

Dodal: „Vím, že ho to trochu zasáhne, ale uzdraví se.“ „To je příroda.“

Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj představoval cestovní ruch před pandemií Covid-19 více než 7 procent hrubého domácího produktu Maroka a 565 000 pracovních příležitostí.

Obnova však nyní může být větší výzvou než znovuotevření Covidu. Důkazy o poškození kulturních památek se objevily v sobotu ráno, s obrázky sutin v ulicích Jemaa El Fna, hlavním náměstí v historickém centru Marrákeše. Videoklipy městských hradeb z 12. století ukázaly, že některé brány se částečně zřítily.

Jean-Baptiste Genet, francouzský majitel malého hotelu v Taroudantu poblíž epicentra, řekl, že je příliš brzy na to, aby věděl, co se stane s jeho podnikem, ačkoli žádní zákazníci ještě nezrušili své rezervace.

Dodal, že mnoho lidí bylo stále v šoku, ale panovala také „velká solidarita“, když obyvatelé uvolňovali silnice.

„Nikdo nezažil zemětřesení za více než 30 let,“ řekl. „Víme, že je to seismická zóna, ale nikdy se neotřese.“

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *