Světová mládež znovu vyráží do ulic, aby bojovala proti změně klimatu

  • Největší globální klimatický protest od pandemie
  • Ke stávce dochází týdny před summitem COP26
  • Organizátoři říkají, že jen v Německu demonstrovaly statisíce
  • „Žádná politická strana nedělá dost,“ říká Thunberg.

Brusel – Agentura Reuters

Stávka přichází pět týdnů před summitem OSN COP26, jehož cílem je zajistit ambicióznější opatření v oblasti klimatu od světových lídrů s cílem drasticky snížit emise skleníkových plynů.

„Koncentrace oxidu uhličitého na obloze nebyla tak vysoká nejméně 3 miliony let,“ řekla švédská aktivistka Greta Thunbergová davu tisíců demonstrantů v německé metropoli.

„Je jasnější než kdy dříve, že žádná politická strana nedělá dost.“

Demonstrace na více než 1 500 místech naplánovalo hnutí Youth Fridays for Future, začalo v Asii drobnými demonstracemi na Filipínách a v Bangladéši a po celý den se rozšířilo v evropských městech včetně Varšavy, Turína a Berlína.

„Všichni mluví o slibech, ale nikdo svůj slib nedodržuje. Chceme více akce,“ řekla 22letá Farzana Farooq Jomo, mladá klimatická aktivistka v bangladéšské Dháce. Chceme akci, ne jen sliby. “

Významná zpráva OSN o klimatologii v srpnu varovala, že lidská činnost již několik desetiletí způsobuje narušení klimatu – ale toto rychlé a rozsáhlé opatření ke snížení emisí může přesto zabránit některým z nejničivějších dopadů. Přečtěte si více

Vlády zatím neplánují snížit emise nikde dostatečně rychle, aby tak učinily.

Švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová se účastní globálního klimatického úderu hnutí Pátek pro budoucnost v Berlíně, Německo, 24. září 2021. REUTERS/Christian Mange

OSN minulý týden uvedla, že závazky zemí by v roce 2030 vzrostly globální emise o 16% než v roce 2010 – daleko od 45% poklesu do roku 2030 potřebného k omezení nárůstu teploty na 1,5 ° C.

READ  Nizozemské úřady tvrdí, že údajný ruský špión se pokusil infiltrovat k Mezinárodnímu trestnímu soudu jako praktikant

„Jsme tady, protože říkáme nahlas ‚ne‘ tomu, co se děje v Polsku,“ řekla Dominika Lasota, 19 let, mladá aktivistka na protestu ve Varšavě v Polsku. „Naše vláda již léta blokuje jakékoli klima a ignorování našich požadavků na bezpečnou budoucnost. “

Páteční stávka byla osobním návratem protestů proti klimatu mládeže, které v roce 2019 vytáhly do ulic více než šest milionů lidí, než pandemie COVID-19 do značné míry zastavila hromadná shromáždění a přesunula většinu akcí online.

17letý Yousef Baloch, mladý aktivista v pákistánské provincii Balúčistán, uvedl, že návrat k osobním událostem je nezbytný k tomu, aby přiměl vůdce k řešení planetární krize.

„Naposledy to bylo digitální a nikdo se o nás nestaral,“ řekl.

Jelikož se ale přístup k vakcínám proti COVID-19 po celém světě stále liší, aktivisté v některých chudých zemích uvedli, že pouze s hrstkou lidí podniknou symbolické kroky.

„Na globálním severu jsou lidé očkováni, takže mohou vyrazit ve velkém. Ale na globálním jihu jsme stále omezeni,“ řekl Baloch.

(Reporting by Kate Abnett, Additional reporting by Kakbar Pemble and Andrea Janotta), Editing by William MacLean

Naše kritéria: Zásady důvěryhodnosti společnosti Thomson Reuters.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.