Malá většina očekává, že se česká centrální banka rozhodne proti dalšímu snižování sazeb

Malá většina očekává, že se česká centrální banka rozhodne proti dalšímu snižování sazeb
Poll-Slight většina očekává, že se Česká centrální banka rozhodne proti dalšímu snižování sazeb

Autor: Jason Howett

BREAK, 5. února (Reuters)Česká národní banka (ČNB) by měla zůstat při čtvrtečním plnění měnové politiky opatrná a může se rozhodnout zmírnit své otevření snížením o 25 bazických bodů nebo větším snížením, ukázal průzkum agentury Reuters.

Osm z 15 analytiků předpovědělo, že centrální banka sníží svou klíčovou dvoutýdenní repo sazbu CZCBIR=ECI 25 bazických bodů na 6,50 %, zatímco sedm dalších bank očekává snížení o 50 bazických bodů.

Česká banka v prosinci snížila sazby o 25 bazických bodů, což je první krok za tři roky, a připojila se tak k středoevropským zemím Maďarsku a Polsku v uvolňovací politice.

„S makroekonomickými údaji, které naznačují, že ekonomika stagnuje v tolerančním pásmu CNP a že inflace pravděpodobně brzy poleví, chce (Rada guvernérů) zachovat svůj přístup k řízení rizik při stanovování sazeb,“ řekl Morgan Stanley. Náhled.

Česká centrální banka byla před prosincovým snižováním opatrná, ale naznačila, že sazby budou klesat i v roce 2024, i když debaty pokračují.

Mediánová prognóza průzkumu předpokládala, že dvoutýdenní repo sazba bude na konci roku 2024 na úrovni 4,00 %, tedy beze změny oproti poslednímu průzkumu v prosinci a zhruba v souladu s tržními cenami.

Trhy však očekávají, že centrální banka ve čtvrtek udělá velký krok.

Centrální bankéři sledují vývoj mezd a to, jak silně firmy v novém roce přeceňují zboží a služby. Někteří tvůrci politik však vidí cestu k radikálnějšímu uvolnění politiky a očekávají, že se inflace začátkem roku 2024 nezmění.

Centrální banka Guvernér John Fried Minulý týden agentuře Reuters řekl, že je ochoten podpořit snížení alespoň o 50 bazických bodů s tím, že tvorba politiky bude na začátku „odvážná“ a poté bude možné ji doladit.

READ  Návrat poté, co porazila českou hráčku Krežikovou ve finále WTA

Centrální bankéř Thomas HolupFried, který podpořil politiku uvolňování loni v listopadu, v rozhovoru pro Bloomberg řekl, že je možné velké snížení.

Ostatní atd Náměstkyně hejtmana Eva JamrasilováOdhaduje tempo snižování sazeb v závislosti na růstu inflace.

The Mezinárodní měnový fondV rutinním přezkumu země banka minulý týden uvedla, že k uvolňování bude přistupovat opatrně, aby zajistila, že inflace zůstane na cíli.

zánět Celková sazba klesla v prosinci meziročně na 6,9 % poté, co před rokem seděla nad 15 %. Centrální banka očekává, že v lednu klesne na 3 %, přičemž data budou zveřejněna 15. února.

Zpráva Jasona Howetta; Střih Toby Chopra

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *