Dvě letiště EX-YU patří mezi 100 nejrušnějších letišť v Evropě


Podle Mezinárodní rady letišť v Evropě (ACI) byla dvě letiště v bývalé Jugoslávii zařazena mezi 100 nejrušnějších na kontinentu. S celkovým počtem 3 285 295 cestujících se bělehradské letiště umístilo na 71. místě, před Edinburghem, Krakovem, Maltou, Minsk a Riga, ale těsně za Benátkami a Sofií. Na druhou stranu letiště Priština vstoupilo do první stovky vůbec poprvé a v žebříčku nejvytíženějších letišť se umístilo na 88. místě s 2 176 036 cestujícími. Byl před Glasgow, Keflavik (Reykjavík) a Vilnius, ale za Roma Ciampino a Jerevan. V letošním roce se očekává, že letiště Bělehrad dosáhne úrovně kapacity před pandemií, zatímco letiště v Prištině bude velmi pravděpodobně nejvytíženější v historii a překoná své výsledky před Covidem.

Letiště Split, třetí nejrušnější letiště v bývalé Jugoslávii, se umístilo mimo prvních 100 letišť na 103. místě. Následoval Záhřeb, který se umístil na 112. místě, a Skopje následovalo na 113. místě Dubrovník byl 129. letiště Nejvytíženější v Evropě, zatímco letiště Sarajevo bylo 132. Letiště Lublaň, které patřilo v roce 2021 mezi deset nejrušnějších v bývalé Jugoslávii, bylo 154. nejrušnějším letištěm v Evropě, hned za letištěm Sinop v Turecku a těsně před letištěm Rennes ve Francii. Jak bylo dříve oznámeno, letiště v bývalé Jugoslávii odbavila v roce 2021 dohromady něco málo přes 14,8 milionu cestujících, což je o 97,3 % více než v předchozím roce, ale stále je to pokles o 49,7 % ve srovnání s obdobím před pandemií v roce 2019.

Istanbul se stal nejrušnějším letištěm v Evropě v roce 2021, následovaný Moskvou Šeremetěvo, Paříž Charles de Gaulle, Amsterdam a Moskva Domodědovo. S 34,6% poklesem počtu cestujících ve srovnání s rokem 2019 letiště mimo Evropskou unii výrazně překonala průměr kontinentu, který činil 64,6% snížení počtu cestujících ve srovnání s úrovněmi před Covidem. Olivier Jankovic, generální ředitel ACI Europe, řekl: „Po ztrátě 1,72 miliardy cestujících v roce 2020 jsme všichni vkládali velké naděje na silné zotavení v roce 2021. V loňském roce jsme však prokázali další obtížnou situaci, protože evropská letiště nakonec ztratila dalších 1,4 miliardy. cestujících ve srovnání s rokem 2019. To znamená, že jsou stále pod značným tlakem, s celkovou finanční slabostí v našem odvětví.“ Dodal: „Rychlá reakce mnoha vlád, které ignorovaly pokyny Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí a spěchaly s opětovným zavedením zákazů cestování a dalších omezení na konci roku 2021, včetně cestování po Evropě, zastavila naše zotavení. Tato cestovní omezení však ano. nic k zastavení šíření Omicronu, jak minulý týden uznala Světová zdravotnická organizace. Nejhůře postiženým evropským trhem bylo v roce 2021 Finsko, následované Spojeným královstvím, Slovinskem, Českou republikou a Irskem.

READ  EU rozděluje první platby z válečného fondu COVID-19

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.