Zemětřesení v Indonésii: pátrání je zapnuto, zemětřesení o síle 5,6 otřesu zabilo desítky lidí na Západní Jávě


Jakarta, Indonésie
CNN

Záchranáři v úterý prohledávají sutiny, aby našli přeživší silné zemětřesení, které zničilo domy a budovy v hustě osídlené oblasti v indonéské provincii Západní Jáva a zabilo více než 100 lidí.

Zemětřesení o síle 5,6 stupně zasáhlo čtvrť Cianjur na Západní Jávě v pondělí kolem 13:21 místního času v hloubce 10 kilometrů (6,2 mil), podle USGS a způsobilo zřícení budov při studiu na škole. Bylo to v plném proudu.

Národní agentura pro zvládání katastrof (BNPB) uvedla, že počet obětí v úterý vzrostl na 103, z nichž většina byla rozdrcena pod zřícenými budovami. Guvernér Západní Jávy Ridwan Kamil již dříve uvedl, že více než 160 bylo zabito – a důvod nesrovnalosti zůstává nejasný.

Obrázky ukazovaly budovy proměněné v trosky, s rozbitými cihlami a kovovým šrotem posetým ulicemi. Podle palestinského národního statistického úřadu bylo zraněno více než 700 lidí a tisíce dalších byly vysídleny.

„Většina mrtvých byly děti,“ řekl v pondělí novinářům Kamel a dodal, že počet obětí pravděpodobně ještě poroste. „V mnoha islámských školách došlo k mnoha incidentům.“

Vesničané zachraňují předměty z poškozených domů po zemětřesení o síle 5,6 stupně v Cianjur 22. listopadu 2022.

Silné otřesy donutily děti opustit své třídy, podle organizace Save the Children, která uvedla, že postiženo bylo více než 50 škol.

Mia Saharosa, učitelka v jedné z postižených škol, řekla, že zemětřesení „bylo šokem pro nás všechny“, podle skupiny.

„Všichni jsme se sešli na náměstí a děti byly vyděšené, plakaly a bály se o své rodiny doma,“ řekl Sahrosa. „Objímáme se, posilujeme se, pokračujeme v modlitbě.“

Městští úředníci v Cianjur evakuují zraněného kolegu po zemětřesení.

Hermann Sehrmann, vládní úředník v Cianjur, médiím řekl, že někteří obyvatelé byli uvězněni pod troskami zřícených budov. Zpravodajský kanál Metro TV ukázal něco, co vypadalo jako stovky obětí ošetřovaných v garáži nemocnice.

Televizní záběry podle agentury Reuters ukázaly, jak se obyvatelé schoulili před budovami, které byly téměř zcela proměněny v trosky.

READ  Živé aktualizace: Rusko napadá Ukrajinu

Indonéský prezident Joko Widodo při úterní návštěvě oblastí zasažených zemětřesením řekl, že vláda nabídne majitelům těžce poškozených domů náhradu ve výši asi 3200 dolarů za každého.

Jokowi dodal, že domy by měly být přestavěny na budovy odolné proti zemětřesení.

Jeden z obyvatel, který uvedl své jméno pouze jako Mochlis, řekl, že cítil „silné otřesy“ a stěny a strop jeho kanceláře byly poškozeny.

„Byl jsem velmi šokován. Obávám se, že bude další zemětřesení,“ řekl Metro TV.

Dělníci kontrolují školu poškozenou zemětřesením v Cianjur na západní Jávě.

Indonéský meteorologický úřad BMKG varoval před nebezpečím sesuvů půdy, zejména v případě silných dešťů, protože během prvních dvou hodin po zemětřesení bylo zaznamenáno 25 otřesů.

Záchranáři se podle něj nemohli okamžitě dostat k některým uvězněným a dodal, že situace je stále chaotická.

Vládní úřady staví pro oběti stany a přístřešky a uspokojují jejich základní potřeby.

Zřícená budova školy Cianjur v důsledku zemětřesení.

Indonésie leží na „Ohnivém kruhu“, pásmu kolem Tichého oceánu, který zažívá častá zemětřesení a sopečnou činnost. Jedna ze seismicky nejaktivnějších oblastí na planetě se rozprostírá od Japonska a Indonésie na jedné straně Tichého oceánu po Kalifornii a Jižní Ameriku na straně druhé.

V roce 2004 zemětřesení o síle 9,1 stupně u ostrova Sumatra na severu Indonésie vyvolalo vlnu tsunami, která zasáhla 14 zemí a zabila 226 000 lidí podél pobřeží Indického oceánu, z toho více než polovinu v Indonésii.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.