Záplavy v Pákistánu potvrzují debatu o tom, kdo platí za klimatické škody

Suspenze

Od poloviny června změnily přívalové deště krajinu v Pákistánu, zaplavily vesnice a pole, zničily domy a zabily nejméně 1000 lidí. Pokud jsou však lidské ztráty katastrofální, finanční ztráty jsou téměř nepředstavitelné: podle pákistánského ministra financí škody pravděpodobně dosud překročí 10 miliard dolarůnebo ohromná 4 procenta ročního hrubého domácího produktu země.

„Pákistán již čelil katastrofálním dopadům změny klimatu,“ řekla Sherry Rehman, pákistánská ministryně pro změnu klimatu. Řekl Na čtvrteční tiskové konferenci. „Nyní nejničivější monzunové deště za posledních deset let způsobují zkázu po celé zemi.“

Ale i když se Pákistán obrátí na dárce po celém světě, ptají se pro pomocJe jedna věc, kterou země rozhodně nedostane: kompenzaci od zemí – včetně Spojených států – že Jsou nejvíce zodpovědné za emise skleníkových plynů, které oteplují planetu.

I když se tyto dvě otázky mohou zdát nesouvisející, po desetiletí rozvojové země žádají bohatší státy, aby poskytly financování nákladů, kterým čelí v důsledku vln veder, záplav, sucha, vzestupu hladiny moří a dalších katastrof souvisejících s klimatem. Tvrdí, že národy, které zbohatly spalováním fosilních paliv, jako jsou Spojené státy, Německo, Spojené království a Japonsko, také oteplily planetu, Způsobování „ztrátek a škod“ v chudých zemích.

Oběti povodní v Pákistánu nosí věci, které mohou zachránit ze svých potopených domovů, když se 28. srpna potulují po zatopené oblasti v Dera Allah Yar (Video: Associated Press)

Na summitu OSN chudé země požadují, aby bohaté země zaplatily náhradu za klimatické škody

Toto téma se stalo světlým bodem globálních jednání o klimatu. v učiteli 2015 Pařížská dohoda Pokud jde o změnu klimatu, země souhlasily s tím, že budou uznávat a „řešit“ ztráty a škody způsobené těmito nebezpečnými klimatickými dopady. V loňském roce na velké klimatické konferenci OSN ve skotském Glasgow vyjednavači z rozvojových zemí doufali, že vyjednavači konečně založí formální instituci pro převod hotovosti do zemí nejvíce postižených klimatickými katastrofami.

READ  Rusko signalizuje ukončení pomoci OSN Sýrii ze strany Turecka

Ale Spojené státy, přestože jsou Největší historický motiv oxidu uhličitého, brzdil takové úsilí na každém kroku. V Glasgow se přidala Bidenova administrativa skupina zemí v Odolávejte snahám provádět platby rozvojovým zemím těžce zasaženým změnou klimatu.

Zodpovědnost je jedním z hlavních problémů. Američtí delegáti se obávají, že pokud bude vytvořen formální fond ztrát a škod, Spojené státy by se mohly otevřít soudním sporům ze strany chudších zemí. „Vždy zůstáváme ohleduplní k otázce odpovědnosti,“ řekl během summitu v Glasgow John F. Kerry, mezinárodní klimatický vyslanec USA.

Priti Bhandari, hlavní poradce pro klima a finance ve World Resources Institute, Poznamenává, že vyjednavači OSN dosáhli v roce 2015 vedlejší dohody, podle níž řešení ztrát a škod neposkytuje žádný základ pro právní odpovědnost. „Myslím, že ze strany Spojených států a dalších rozvinutých zemí bude pravděpodobně velká opatrnost,“ řekla.

Ale jak škody narůstají, někteří už začínají podávat žaloby, protože občané a politici ze zranitelných zemí hledají náhradu za ztrátu živobytí, domovů nebo farem. V Peru farmář žaluje německého energetického giganta; Mezitím se ostrovní státy snaží vytvořit komisi, která by jim umožnila žalovat velké státy za poškození klimatu.

Kerry také tvrdil, že existují kanály, které pomáhají poskytovat pomoc zemím jako Pákistán, které zažívají povětrnostní katastrofy. Nabízí například americká agentura pro mezinárodní rozvoj 100 000 $ V Humanitární pomoci v Pákistánu. Ale takové dary bledá ve srovnání s rostoucí daňovou změnou klimatu v rozvojovém světě. A Zpráva Humanitární organizace Oxfam zveřejnila v červnu a zjistila, že za posledních pět let bylo žádostí o úlevu od nepříznivého počasí pouze 54 procent. financované v průměru a zanechávají deficit v řádu desítek miliard dolarů. Současné předpisy také vyžadují, aby se rozvojové země spoléhaly na charitu spíše než na jednotný systém toho, kdo co dluží.

READ  Taliban říká, že ženy v Afghánistánu by se měly na veřejnosti oblékat od hlavy až k patě: NPR

Spojené státy a další vyspělé země se budou muset nad touto otázkou zamyslet na příštím velkém klimatickém zasedání OSN, známém jako COP27, plánovaném na listopad v Egyptě. Pokud se ale perspektiva Bidenovy administrativy nezmění, velký pokrok je nepravděpodobný.

„Tento konkrétní problém by mohl vést k tomu, že COP27 nebo nebude uskutečněn,“ řekl Bhandari.

revize

V dřívější verzi tohoto článku bylo chybně uvedeno, že COP27 se má konat v prosinci. Ve skutečnosti se má konat v listopadu. Tato verze byla opravena.

Přihlaste se k odběru nejnovějších zpráv o změně klimatu, energetice a životním prostředí, které jsou doručovány každý čtvrtek

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.