„Zahrnuje mnoho věcí, které se zemím nemusí líbit“ – Jourová o nadcházejícím zákonu EU o svobodě médií

Zprávy EU o právním státu za poslední dva roky varovaly před mediální polarizací v některých členských státech a také nedostatečnou transparentností ve vlastnictví médií a v nezávislosti zúčastněných regulátorů. Evropská komise proto připravuje novou legislativu, která by řešila problémy, které identifikovala v mediální sféře EU, řekla týmu Českého rozhlasu v Bruselu místopředsedkyně exekutivy EU Věra Jourová.

Foto ilustrační: Khalil Baalbaki, Český rozhlas

„Klíčovým faktorem, zmíněným přímo v čl. 1 návrhu zákona, je, že ani státy, ani jejich organizace by neměly zasahovat do toho, co se v médiích zveřejňuje. To také znamená, že pokud se do médií dostanou veřejné prostředky, ať už jsou z Evropské unie, tak se do toho pustíme.“ jednotlivé země nebo regiony Musí být transparentní a nediskriminační.

„Musíme vědět, na co ty peníze jsou. Jinými slovy, nechceme, aby státy, jak se již v některých případech děje, veřejně financovaly některá média, která o tom pak píší pěkné články.“

Český komisař uvedl, že navrhovaná legislativa bude obsahovat také pravidla zaměřená na zvýšení transparentnosti vlastnictví médií s cílem vyhnout se monopolům. Kromě toho uvedla, že návrh zákona bude obsahovat pravidla, jejichž cílem je přimět státy, aby přijaly transparentnější a objektivnější postupy při nominaci a odvolání šéfů jejich veřejnoprávních médií. Návrh komise bude zároveň směřovat také k zajištění stabilního financování veřejnoprávních médií, aby mohla fungovat nezávisle na vládách.

Paní Jorová uvedla, že Maďarsko, země, kterou Komise dlouho kritizovala za to, jak nakládá s médii, bylo hlavní inspirací pro pravidla návrhu zákona o veřejném financování médií, zejména mediálního monopolu KESMA, který podle komisaře získává největší podporu. Maďarsko. stav. Pokud návrh projde, pravděpodobně se to dotkne i České republiky, protože země byla kritizována v nedávné zprávě EU o právním státu ohledně politického dopadu na regulátory veřejnoprávních médií.

READ  7 věcí, které teď dělám, abych se připravil na úspěšný odchod do důchodu

Popisek obrázku: Nenad Stojkovic, Flickr, CC BY 2.0

Jourová dodala, že novináři by také dostali větší ochranu před nátlakem na odhalení svých zdrojů a byl by úplný zákaz používání některých špionážních technik za tímto účelem, pokud by byl návrh zákona přijat v navrhované podobě.

„Zahrnuje mnoho věcí, které se státům nemusí líbit, protože mimo jiné smyslem tohoto zákona je vytvořit co největší vzdálenost mezi politikou a médii.“

O evropském zákonu o svobodě médií budou členské státy pravděpodobně jednat během českého předsednictví Evropské unii, které potrvá do konce letošního roku.

Na otázku, jak vidí současné české vedení Rady EU, Jorová odpověděla, že přichází v obzvláště těžkém období a že kroky české vlády a jejích diplomatů pravděpodobně zanechají důležitou poznámku v historii země. „Doufám, že to bude pozitivní,“ dodala.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.