Yang Hengjun: australský spisovatel odsouzen k podmíněné smrti v Číně

Yang Hengjun: australský spisovatel odsouzen k podmíněné smrti v Číně
  • Napsal Tiffany Turnbull
  • BBC News, Sydney

zdroj obrázku, Yang Hengjun/Twitter

Komentář k fotce,

Yang Hengjun je v Číně zadržován od roku 2019

Čínský soud vydal podmíněný rozsudek smrti pro australského spisovatele Yang Hengjuna pět let poté, co byl zatčen a obviněn ze špionáže.

Trest by podle australských úředníků mohl být po dvou letech změněn na doživotí.

Dr. Yang – učenec a romanopisec, který píše o čínských státních záležitostech – popírá obvinění, která nebyla zveřejněna.

Australská vláda říká, že je výsledkem „zděšena“.

Ministr zahraničí Penny Wong si předvolal čínského velvyslance v Austrálii, aby to objasnil, a v pondělí řekl, že vláda „sdělí“ svou odpověď Pekingu „co nejdůrazněji“.

„Důsledně jsme požadovali základní standardy spravedlnosti, procedurální spravedlnosti a humánního zacházení s Dr. Yangem v souladu s mezinárodními standardy a čínskými právními závazky,“ uvedla v prohlášení.

„Všichni Australané chtějí vidět doktora Yanga, aby se znovu setkal se svou rodinou. S naším pozváním neustoupíme.“

Australští představitelé již dříve vyjádřili obavy z jeho zacházení, ale čínské ministerstvo zahraničí je varovalo, aby se do případu nevměšovali a respektovali „soudní suverenitu země“.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wenbin novinářům řekl, že případ Dr. Yanga byl „řešen přísně“ v souladu se zákonem a jeho zákonná a konzulární práva byla respektována.

Stoupenci Dr. Yanga popsali jeho zadržení jako „politické pronásledování“.

Jeho přítel, akademik ze Sydney Feng Zhongye, řekl BBC: „Čínská vláda ho potrestala za jeho kritiku porušování lidských práv v Číně a jeho obranu univerzálních hodnot, jako jsou lidská práva, demokracie a právní stát.

Dr. Yang, který dříve pracoval pro čínské ministerstvo státní bezpečnosti, byl nazýván „demokratickým obchodníkem“, ale jeho spisy se často vyhýbaly přímé kritice vlády.

Žil v New Yorku, ale v lednu 2019 odcestoval do Guangzhou se svou ženou a dítětem – oběma čínskými občany – na vízum, když byl zadržen na letišti.

Případ 58letého muže se od té doby odvíjel za zavřenými dveřmi, včetně tajného soudu v roce 2021.

Eileen Pearson, asijská ředitelka Human Rights Watch, uvedla, že jeho případ vyvolal „nesčetné množství“ obav z řádného procesu a že výsledek byl „pobuřující“.

„Měl omezený a pozdní přístup k právnímu zastoupení, uzavřenému soudnímu procesu a sám Yang tvrdil, že byl během výslechu mučen a vynucoval si přiznání,“ řekla BBC.

Paní Wongová uvedla, že doktor Yang má stále k dispozici odvolání, ale jeho děti žijící v Austrálii již dříve uvedly, že jeho zdravotní stav se zhoršuje a nedostává se mu lékařské péče.

Jeho zatčení – stejně jako zatčení australského novináře Cheng Lei v roce 2020 – přispělo k napjatým vztahům mezi Pekingem a Canberrou, ale tyto vztahy se od změny vlády v Austrálii v roce 2022 stabilizovaly.

Nicméně, Richard MacGregor, člen Lowy Institute, řekl Sydney Morning Herald, že nové rozhodnutí o Dr. Yangovi by pravděpodobně mělo „vážný dopad na bilaterální vztahy“ mezi oběma zeměmi.

„Na široké obrazovce ukazuje neprůhlednost čínského právního systému, jeho necitlivost vůči rozumným žádostem cizích vlád jménem jejich občanů a jeho pomstychtivost vůči lidem, kteří to zpochybňují,“ řekl.

„Tento trest je extrémní, pokud jde o to, co se dalo očekávat. Nevyhnutelným závěrem je, že zemře ve vězení.“

READ  Erupce sopky Mount Marapi: V Indonésii zahynulo 11 horolezců

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *