Slovenský prozatímní premiér odstupuje měsíce před předčasnými volbami

(Reuters) – Slovenský premiér Eduard Hager v neděli řekl, že požádal prezidenta, aby ho zbavil funkce poté, co rezignace ministrů oslabila jeho úřednickou vládu před zářijovými volbami.

Heger se má v neděli setkat s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, která má pravomoc jmenovat nového úřednického premiéra.

Heger čelil výzvám opozice, aby uvolnil prostor technokratické administrativě, která povede středoevropskou zemi až do předčasných voleb v září.

Průzkumy ukázaly, že veřejnost upřednostňuje větší opoziční stranu, kterou vede bývalý premiér Robert Fico a je proti zvýšené vojenské pomoci sousední Ukrajině.

Tato kontroverze paralyzovala politiku v NATO a Evropské unii, která je od ruské invaze oddaným zastáncem Kyjeva. Její snaha omezit dopad rostoucích cen energií a inflace na obyvatelstvo vedla také k politickému napětí.

Heger v neděli řekl, že si nepřeje, aby se politická krize protahovala.

„Rozhodl jsem se požádat prezidenta, aby odebral moji pravomoc a nechal prostor prezidentovi, aby se pokusil s vládou technokratů vést Slovensko pevně a pokojně do demokratických parlamentních voleb,“ řekl na televizní tiskové konferenci.

Vládní koalice v čele s Hegerem ztratila většinu v září loňského roku, kdy libertariánská strana SaS rezignovala a následně obvinila vládu, že nedělá dost pro to, aby pomohla lidem s náklady na energie, které loni v Evropě dosáhly rekordních úrovní.

Heger v prosinci loňského roku prohrál nedůvěru a v lednu souhlasil s předčasnými volbami jako s nejlepším řešením a nechal ho jako domovníka.

Několik ministrů opustilo vládu z různých důvodů. Naposledy ministr zemědělství tento týden rezignoval na svou funkci po skandálu kolem dotace firmě, kterou vlastnil. Jakékoli pochybení odmítl.

V pátek podal ministr zahraničí demisi.

Zda Čaputová v neděli jmenuje nového premiéra, nebylo jisté.

(Reporting) Jason Hovett v Praze Střih Peter Graf

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

READ  Ruské letadlo bojující s lesními požáry havarovalo v Turecku a zemřelo všech osm na palubě

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *