Stovky lidí se pohřešují, protože počet obětí lesních požárů v Chile dosáhl 123.

Stovky lidí se pohřešují, protože počet obětí lesních požárů v Chile dosáhl 123.

SANTIAGO, Chile (AP) – Dobrovolníci ve středním Chile se v pondělí pokusili ze čtvrtí odstranit ohořelý kov, rozbité sklo a další trosky Zničeno lesními požáry V posledních dnech úředníci zvýšili počet obětí na 123. Stovky lidí se stále pohřešují.

Požáry zřejmě do pondělního rána ustoupily poté, co od pátku intenzivně hořely na východním okraji Viña del Mar. Dvě další města v regionu Valparaiso, Quilpe a Villa Alemana, byla také vážně poškozena. prezident Gabriel Buric V neděli uvedl, že v oblasti bylo spáleno nejméně 3000 domů.

Marisol Prado, ředitelka chilské forenzní služby, uvedla, že v pondělí odpoledne se k počtu obětí přidalo dalších 10 obětí.

Prado uvedl, že mnoho těl bylo ve špatném stavu a bylo obtížné je identifikovat, ale dodal, že forenzní pracovníci odeberou vzorky genetického materiálu od lidí, kteří nahlásili pohřešování svých příbuzných.

Starostka Viña del Mar Macarena Ripamonteová uvedla, že ve městě s přibližně 300 000 obyvateli se pohřešuje nejméně 370 lidí.

Požáry zpustošily několik čtvrtí postavených nejistě na horách rýsujících se východně od Viña del Mar, také oblíbeného plážového letoviska.

Úředníci uvedli, že některé lesní požáry v okolí města mohly být založeny úmyslně. Suché počasí, silný vítr a nízká vlhkost přispěly k rychlejšímu šíření požárů, řekl Burič.

Priscilla Rivero, šéfkuchařka ze čtvrti Alto Miraflores, řekla, že trvalo asi 15 minut, než se plameny přesunuly z nedalekého kopce k jejímu domu.

Řekla, že přemístila své děti do bezpečí, když viděla, že se blíží oheň, ale než se vrátila, aby zachránila některé ze svých věcí, její dům hořel a z oken byly vidět olisky plamenů.

„Je to místo, kde žijeme celý život,“ řekl Rivero. „Je velmi smutné vidět to zničené, přijít o naše vzpomínky, fotky, fotky ze svatby mých rodičů, ale něco z toho zůstane v našich srdcích.“

READ  Začíná výcvik na F-16, říká Kyjev - DW - 20.08.2023

Později v pondělí se v prohlášení amerického prezidenta Joe Bidena uvedlo: „Jill a já jsme hluboce zarmouceni ztrátami na životech a devastací způsobenou pokračujícími lesními požáry v Chile.

Řekl: „Moje administrativa je v kontaktu s našimi chilskými partnery a Spojené státy jsou připraveny poskytnout chilskému lidu nezbytnou pomoc.“

Školy a další veřejné budovy ve Viña del Mar a v hlavním městě Santiagu v současnosti slouží jako skladiště, kam lidé přijímají vodu, jídlo, svíčky a lopaty pro oběti požárů.

Ve Viña del Mar a sousedních městech Villa Alemana a Coeli policie požádala lidi, které požáry nezasáhly, aby zůstali ve svých domovech, aby se záchranné týmy mohly snadněji pohybovat.

Stovky lidí zasažených požáry se v pondělí vrátily do svých domovů, aby prohledávaly trosky. Mnozí uvedli, že raději spali poblíž svých domovů, aby zabránili zlodějům zmocnit se zbytku jejich majetku nebo zabrat pozemky, na kterých byly jejich domy postaveny.

Ve čtvrti Villa Independencia, na východním okraji Viña del Mar, se Marco Delgadillo pokusil odklidit sutiny ze svého domu, který postavil před 25 lety, kdy byla oblast poprvé náhodně osídlena dělníky bez stavebního povolení.

Plameny pohltily Delgadillův nábytek a kouř zčernal stěny, ale zůstali stát.

Stavitel řekl, že přestaví, a vyzval obecní vládu, aby mu pomohla opravit zřícenou střechu jeho domu před začátkem zimy na jižní polokouli.

„Nemáme jinou možnost,“ řekl Delgadillo. „Koupě nového pozemku je momentálně nedostupná.“

____

Rueda se hlásil z kolumbijské Bogoty

____

Sledujte zpravodajství AP o Latinské Americe a Karibiku https://apnews.com/hub/latin-america

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *