WTA Prague Open: Česká policie zakazuje ruským a běloruským hráčkám vstup do země

WTA Prague Open: Česká policie zakazuje ruským a běloruským hráčkám vstup do země

Aktualizováno: 29. července 2023 v 13:17 IST

Prague Open pro ženské tenisové profesionálky se potýkal s velkou překážkou, když rozhodnutí české vlády zakázalo vstup do země sportovcům z Ruska nebo Běloruska. Představitelé akce odhalili, že česká policie kvůli novým pravidlům před turnajem odstranila ruského tenistu.

Organizátoři doporučili několika dalším hráčům, včetně Ruska Evgenia Rodina a Běloruska Aleksandra Sasnovich, aby na akci necestovali.

Rozhodnutí schválené na konci června umožňuje policii zrušit vstupní víza sportovcům z Ruska a Běloruska, kteří se snaží soutěžit na české půdě. Jeden účastník byl ve čtvrtek suspendován, řekl ředitel turnaje Miroslav Maley a organizátory vyzval, aby varovali ostatní tenisty z Ruska a Běloruska, kteří plánují soutěžit.

Mali poznamenalo, že žena byla první potenciální účastnicí, která přicestovala do České republiky s ruským pasem. „Vedení turnaje plně respektuje aktuální stanovisko státních orgánů. Nepředpokládáme, že by se turnaje v této situaci zúčastnil hráč s ruským nebo běloruským občanstvím,“ uvedl.

Tenisová asociace žen (WTA) reagovala negativně na vyloučení hráček ze své soutěže. Prohlášení zveřejněné na platformě X (dříve Twitter) uvedlo, že všem hráčům by mělo být umožněno účastnit se pouze na základě zásluh, bez diskriminace.

Turnaje se mezitím zúčastní mimo jiné obhájkyně titulu Prague Open Češka Marie Bouzková, Číňanky Zhou Lin a Zhang Shuai a Francouzka Alize Cornetová.

Tato akce přichází v době eskalace napětí mezi zeměmi střední a východní Evropy, Ruskem a Běloruskem. Od ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 česká vláda přestala udělovat dlouhodobá víza ruským občanům a povoluje vstup na krátkodobá víza pouze těm, kteří mají příbuzné v EU nebo kteří o vstup usilují z humanitárních důvodů.

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *