Výzkumníci z oblasti optických vláken ukazují rychlosti 4,5 milionkrát vyšší než průměrné domácí širokopásmové připojení

Výzkumníci z oblasti optických vláken ukazují rychlosti 4,5 milionkrát vyšší než průměrné domácí širokopásmové připojení

Velký obraz: Schopnost přenášet obrovské množství dat co nejrychleji je pro náš každodenní život stále důležitější. Začátkem tohoto měsíce výzkumníci zveřejnili výsledky experimentu, který by mohl pomoci dramaticky zvýšit přenosové rychlosti pomocí stávající infrastruktury optických vláken.

Vědcům z Aston University ve Spojeném království se to podařilo Doporučeno Data přes standardní vlákno při rychlosti 301 000 000 Mb/s, úžasné rychlosti uvedené v přehledech širokopásmového výkonu zveřejněno Od Ofcomu v roce 2023. Dramatický nárůst rychlosti a kapacity je způsoben dříve nepoužívanými vlnovými délkami přenášenými standardními systémy optických vláken.

Počítače přenášejí informace prostřednictvím optických vláken vysíláním světelných signálů přes velmi tenká plastová nebo skleněná vlákna nazývaná jádra. Tyto přenosy obvykle používají specifické vlnové délky světla 850, 1300 a 1550 nanometrů k přenosu informací podél linky. Pro dosažení dramatického zvýšení rychlosti profesor Vladek Vorysiak z Aston Institute of Optical Technologies úzce spolupracoval s Dr Ianem Phillipsem, aby využil rozsahů vlnových délek, které se dříve nepoužívaly v současných systémech optických vláken.

Dvě nejčastěji používané vlnové délky ve vláknové komunikaci jsou konvenční pásmo (C-pásmo) a dlouhé vlnové pásmo (L-pásmo). Pásmo L se používá, když pásmo C nemůže splnit typické požadavky na šířku pásma.

Forciak a Phillips úspěšně použili dvě další spektrální pásma, rozšířené pásmo vlnových délek (E-pásmo) a krátkovlnné pásmo (S-pásmo), ke zvýšení kapacity dostupné pro běžnější C a L pásma. Vědci museli vyvinout nové optické zesilovače a ekvalizéry optického zisku, aby efektivně využívali tyto dodatečné rozsahy vlnových délek.

Využití dalších pásem E a S přináší mimořádně významné výsledky. Jak se technologie vyvíjí, poskytovatelé služeb mohou jednoho dne vylepšit možnosti doručování dat daleko nad rámec toho, co je dnes možné, bez dodatečných nákladů na výměnu celé optické infrastruktury.

READ  Nástroj o verzi „GTAV“ generované AI v reálném čase

Přestože je zde dosažený poměr rychlostí působivý, nejedná se o nejrychlejší převod, jaký kdy byl dosažen. Před dvěma lety japonští vědci z Národního institutu informačních a komunikačních technologií (NICT) vytvořili světový rekord v rychlosti přenosu dat po dosažení přenosové rychlosti 1,02 petabitu za sekundu, neboli 1 020 000 000 megabitů za sekundu. Vědci z NICT však použili vlastní kabel, který používal čtyři jádra namísto standardní jednožilové linky.

You May Also Like

About the Author: Danielle Brown

"Přátelský průkopník popkultury. Hodně padá. Sociální média geek. Obecný fanatik do kávy. Televizní nadšenec. Potížista."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *