Vysocí představitelé íránských revolučních gard byli zabiti při syrském náletu připisovaném Izraeli

Vysocí představitelé íránských revolučních gard byli zabiti při syrském náletu připisovaném Izraeli
  • Frank Gardner, bezpečnostní zpravodaj a Oliver Slough
  • BBC novinky

Video vysvětlení,

Video ukazuje účinky exploze v oblasti Mezzeh v Damašku.

Pět vysoce postavených členů íránských bezpečnostních sil bylo zabito při leteckém útoku na syrskou metropoli.

Íránské islámské revoluční gardy obvinily Izrael z odpovědnosti za útok, který podle nich vedl k zabití jeho vojenských poradců kromě řady syrských sil.

Izrael to nekomentoval. Po léta provádí údery na cíle v Sýrii spojené s Íránem.

Takové údery zesílily od začátku války mezi Izraelem a Gazou po útocích Hamasu na Izrael 7. října.

Íránské ministerstvo zahraničí uvedlo, že útoky byly „agresivním a provokativním“ činem Izraele, a vyzvalo mezinárodní strany, aby je odsoudily.

Vysocí představitelé Revolučních gard – hlavní vojenská, politická a ekonomická síla v Íránu – jsou v Sýrii od začátku občanské války v roce 2011 a pomáhají podporovat režim prezidenta Bašára al-Asada proti rozsáhlému povstání proti jeho vládě.

K útoku došlo v sobotu ve čtvrti Mezzeh jihozápadně od Damašku, v oblasti, která zahrnuje vojenské letiště, stejně jako sídlo Organizace spojených národů v Damašku, ambasády a restaurace.

Polooficiální íránská agentura Mehr News Agency uvedla, že útoky vedly k zabití šéfa syrské rozvědky v íránských revolučních gardách a jeho zástupce, kromě dalších členů revolučních gard.

Syrská observatoř pro lidská práva, organizace se sídlem ve Spojeném království, uvedla, že při útocích bylo zabito 10 lidí, včetně velitelů Revolučních gard.

Státní syrská arabská tisková agentura citovala vojenský zdroj, který uvedl, že se jí podařilo zastavit některé rakety, ale útoky – které podle ní zasáhly obytnou budovu – způsobily několik mrtvých a zraněných civilistů. Dodala, že zničené byly i budovy.

Jeden z obyvatel řekl agentuře AFP, že viděl „výbuchy“ v západní oblasti Mezzeh a „velký oblak kouře“.

Dodal: „Zvuk byl podobný výbuchu rakety a o pár minut později jsem slyšel zvuk sanitek.“

zdroj obrázku, Getty Images

Videoklipy, které se BBC nepodařilo ověřit, ukazovaly velký oblak kouře a zničené budovy.

Blízký východ je ve stavu nejvyšší pohotovosti od 7. října, kdy Hamás zahájil útok na jižní Izrael, zabil asi 1300 lidí, většinou civilistů, a 240 rukojmích odvedl do Gazy. Předpokládá se, že v oblasti je stále zadržováno více než 132 rukojmích.

Podle ministerstva zdravotnictví řízeného Hamasem bylo v Gaze od zahájení vojenské reakce Izraele zabito více než 24 900 lidí. Izrael tvrdí, že cílem jeho pozemních a leteckých operací v Gaze je zničit Hamás.

Konflikt vyvolal obavy z širší války šířící se po celém regionu, zejména mezi zuřivými rivaly Izraelem a Íránem, uprostřed řady překrývajících se krizí.

Izrael se zaměřuje na palestinské hnutí Hamas, které podporuje Teherán. Již nějakou dobu provádí přesné údery přes hranice v Sýrii, bombarduje zásoby zbraní určené pro jeho Íránem podporovaného protivníka Hizballáh nebo zabíjí klíčové postavy v tomto dodavatelském řetězci a také si vyměňuje palbu s Hizballáhem v Libanonu. .

Íránem podporované skupiny v Iráku a Sýrii se také zaměřují na americké síly v regionu a USA a Spojené království zaútočily na Húsíy – další Íránem podporovanou skupinu – v Jemenu, kteří útočili na lodě v Rudém moři.

Obavy z širšího konfliktu vzrostly tento týden, kdy si Írán vyměnil nálety se sousedním Pákistánem.

V úterý Írán přiznal, že provedl raketový a dronový útok v jihozápadním Pákistánu, který vedl ke smrti dvou dětí, a uvedl, že byl zaměřen na „íránskou teroristickou skupinu“ v Pákistánu.

O několik dní později Islámábád zareagoval údery, které se podle něj zaměřovaly na „úkryty teroristů“ v jihovýchodním Íránu a zabily devět lidí.

Navzdory tomu, že obě strany trvaly na zacílení na základny militantů ve svých zemích, Írán a Pákistán stáhly své velvyslance z obou hlavních měst.

Po jednáních však byly diplomatické styky obnoveny.

Írán zaútočil na cíle v Pákistánu, Sýrii a iráckém Kurdistánu a Turecko také bombardovalo Kurdistán, zatímco Jordánsko zaútočilo na pašeráky drog přes svou hranici se Sýrií.

Spojené státy stále útočí na ISIS v Sýrii a zároveň čelí útokům bezpilotních letounů, které tam a v Iráku provádějí íránští zástupci.

Za těmito útoky není žádná společná politika, kromě opotřebované výmluvy „jednat v národní sebeobraně“.

READ  Rus byl odsouzen k doživotí v prvním procesu s válečnými zločinci na Ukrajině

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *