Vyhoštěný běloruský aktivista nalezen oběšeného na Ukrajině, policie zahájila případ vraždy

KYJEV – Reuters

Vitaly Shishov, který vedl kyjevskou organizaci, která pomáhá Bělorusům prchat před pronásledováním, oznámil jeho partner v pondělí pohřešování poté, co se nedostal domů z běhu.

Policie uvedla, že podala trestní oznámení pro podezření z vraždy, včetně vyšetřování, zda se vrahové pokusili zločin zamaskovat jako sebevraždu.

Jeho kolegové v prohlášení uvedli, že se Šišov po loňském odchodu z Běloruska po účasti na protivládních protestech cítil pod neustálým dohledem. Byl varován před potenciálními hrozbami, včetně únosu nebo zabití.

„Běloruský občan Vitalij Šišov, který zmizel včera v Kyjevě, byl dnes nalezen oběšený v jednom z kyjevských parků, nedaleko jeho bydliště,“ uvádí se v policejním prohlášení.

Ukrajina, Polsko a Litva se staly útočištěm Běloruska během zásahu prezidenta Alexandra Lukašenka po sporných volbách v loňském roce.

Shishov vedl skupinu Belarus House of Ukraine (BDU), která podle svého webu pomáhá Bělorusům najít bydlení, zaměstnání a právní poradenství.

„Místní zdroje i naši lidé v Běloruské republice jsme byli opakovaně varováni před všemi druhy provokací, včetně únosů a likvidací,“ uvádí BDU v prohlášení.

„Vitaly zacházel s těmito varováními se stoicismem a humorem.“

V pondělí organizace uvedla, že se jí nepodařilo kontaktovat Shishova. Dodala, že Shishov opustil svůj domov v 9 hodin ráno (06:00 GMT) a měl se vrátit o hodinu později.

Běloruské úřady označily protivládní demonstranty za zločince nebo násilné revolucionáře podporované Západem a označily kroky svých vlastních donucovacích orgánů za vhodné a nezbytné.

BDU měla podle plánu uspořádat shromáždění v Kyjevě 8. srpna u příležitosti ročního výročí zahájení masových protestů proti Lukašenkovi.

(Reportáže Natalia Zenets a Ilya Zygolev)

Naše kritéria: Zásady důvěryhodnosti společnosti Thomson Reuters.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.