Vláda ČR schválila strop pro ceny elektřiny a plynu

Elektrické stožáry přenášejí energii z uhelné elektrárny ČEZ u obce Ledvice, Česká republika, 9. února 2016. REUTERS/David W Černý

Zaregistrujte se a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

PRAHA (Reuters) – Český premiér Petr Viala v pondělí řekl, že česká vláda se v pondělí dohodla na ukončení zdražování elektřiny a plynu v příštím roce, aby ochránila rodiny před růstem cen na trhu.

Česká republika, stejně jako další evropské země, se snaží ochránit jednotlivce a podniky před rostoucími cenami elektřiny v důsledku omezení dodávek ruského plynu do Evropy v důsledku ruské invaze na Ukrajinu a evropských sankcí vůči Moskvě.

Česká vláda uvedla, že svůj národní plán, který podléhá schválení parlamentu, předloží spolu s celoevropským řešením připravovaným Evropskou komisí a členskými státy.

Zaregistrujte se a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

„Garantujeme cenovou hladinu a každý bude vědět, co zaplatí, a nebude možné, aby letos někdo zaplatil násobky toho, co on,“ řekl Fiala na tiskové konferenci, kterou živě vysílala ČTK.

Fiala uvedl, že ceny domů budou stanoveny na 6 korun (0,2476 dolaru) za kilowatthodinu za elektřinu a 3 koruny za plyn a změny v placení záloh by měly být zavedeny v listopadu.

Cenu elektřiny dále zvyšují síťové služby, které nejsou zahrnuty v stropu.

Řekl, že řešení, jak se vypořádat s vysokými cenami v tomto odvětví, bude oznámeno ve středu.

Po očištění o daně odpovídá český strop ceny elektřiny zhruba 200 EUR za megawatthodinu, což je cenová hladina zmiňovaná v návrzích Evropské komise na zastropování cen výrobců elektřiny, které nevyužívají zemní plyn.

Je to výrazně nad cenami v minulých letech, ale také výrazně pod tržními cenami v pondělí za německou nabídku 2023 ve výši 479 EUR.

READ  Premiér Yansha se účastní zasedání výboru pro vyšetřování COVID-19

Vláda také zajistí, aby veřejný sektor, včetně nemocnic, obcí a škol, zajistil zásobování za stejné sazby.

Ministr financí Zbenik Stangora uvedl, že klobouky budou stát příští rok stát až 130 miliard korun (5,36 miliardy dolarů).

Strop by měl být financován z plánované neočekávané daně, kterou vláda plánuje pro energetické společnosti, ropné rafinerie, banky a obchodníky s palivy a energií a která by podle Stangory mohla v příštím roce získat asi 70 miliard korun (2,89 miliardy dolarů).

Více peněz se podle něj bude čerpat z dividend státních firem a prodeje povolenek na emise uhlíku.

(1 dolar = 24,2350 Kč)

(Tento příběh opravuje překlep v názvu)

Zaregistrujte se a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

(Reportáž Jan Lopatka) Střih Jonathan Otis a Aurora Ellis

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.