Česká republika je připravena rozšířit bilaterální pomoc Polsku uprostřed hraniční krize: ministr zahraničí

Praha 15. listopadu (UNI / Sputnik) Český ministr zahraničí Zakul Gulhanek prohlásil, že Česká republika je připravena poskytnout Polsku pomoc uprostřed migrační krize na hranici s Běloruskem.

„Mluvil jsem se svým polským kolegou @RauZbigniew. Diskutovali jsme o zoufalé situaci na polsko-běloruské hranici. Vyjádřil jsem naši solidaritu s Polskem a obě strany jsou připraveny pomoci, pokud to bude potřeba,“ uvedl v neděli Gulhanek na Twitteru.

Řekl, že hraniční krize bude v pondělí projednána na zahraniční radě EU (FAC).

Šéf zahraniční politiky EU Joseph Borrell v sobotu jednal o situaci na bělorusko-polské hranici s ministry zahraničí Polska a Litvy. V neděli vedl Borrell telefonický rozhovor s běloruským ministrem zahraničí Vladimirem Magim. Běloruská strana zopakovala svou připravenost k dialogu o vzájemném respektu s Evropskou unií a zdůraznila, že sankce jsou negativní.

Náměstek běloruského ministra zahraničí Sergej Aliniq v sobotu uvedl, že Minsk nevidí, že by EU vyvíjela seriózní úsilí vyjednávat s Běloruskem o vyřešení současné migrační krize.

Polsko, Litva a Lotyšsko naléhaly na Evropskou unii, aby financovala stavbu zdi na běloruské hranici. Navíc obviňují Bělorusko z plánování imigrační krize v Bruselu kvůli sankcím proti vládě prezidenta Alexandra Lukašenka. Běloruský vůdce obvinění popřel s tím, že jeho bezhotovostní země již nemůže akceptovat přísné hraniční kontroly.

V posledních týdnech dorazily na polsko-běloruskou hranici tisíce migrantů, včetně žen a dětí, které usilovaly o vstup do EU. Polsko zvýšilo ostrahu hranic a rozmístilo na hranicích vojáky.

UNI / Sputnik ASN

READ  Arménsko-česká dohoda o vojensko-technické spolupráci byla projednána ve výboru pro obranu a bezpečnost

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *