Kazašští experti mluví o nedávných protestech a ruské intervenci – GW Hatchet

Panel odborníků diskutoval v pondělí o protestech a pádu vlády v Kazachstánu, kde ruské vojenské síly nedávno zasáhly, aby potlačily probíhající demonstrace.

Přímý přenos si naladilo více než 1000 diváků tok Z hypotetického rozhovoru, kterého se zúčastnili dva profesoři, dva výzkumníci a novinář, vyplynulo, že nedávná nestabilita v Kazachstánu a střety mezi demonstranty a ruskými vojáky narušovaly zpravodajství o nepokojích. Marilyn Laruel, ředitelka Institutu evropských, ruských a eurasijských studií událost, pořádané Institutem a Středoasijským programem, oba se nacházejí na Elliott School of International Affairs.

Merhat Sharipzanov – ústřední zpravodaj redakce Rádia Svobodná Evropa, moderátora zpráv financovaného americkou vládou se sídlem v České republice – řekl občanům, kteří volají po odvolání nejvyššího vedení země kvůli obavám z veřejné korupce, pomalého ekonomického rozvoje a nedostatku. nedávných demokratických reforem protesty v Kazachstánu. Řekla ruská armáda soudní zásah Který koncem minulého týdne poslal do Kazachstánu asi 2500 vojáků, aby rozpustili demonstranty, které kazašský prezident Kassym-Jomart Tokajev nazval „teroristy“, je pokusem prosadit vliv ve Střední Asii.

Šaripzanov uvedl, že protesty, které začaly na začátku tohoto měsíce v reakci na vyšší ceny pohonných hmot, se rozšířily po celé zemi, protože stále více Kazachů požaduje rezignaci nejvyššího vedení země, návrat přímo volené vlády a ekonomická privilegia.

„Pro dospělého je to neuvěřitelné, a jako člověk, který sám sloužil v sovětské armádě, je nemožné uvěřit 20 tisícům vojáků,“ řekl Šaripzanov během panelové diskuse.

Šaripzanov řekl, že reportéři, kteří se zabývají protesty, měli potíže s lokalizací ruských sil v Kazachstánu, protože kazašští vládní úředníci poskytli o protestech a vojenské reakci jen málo informací. Představitelé vládního tisku podle něj nevysvětlili, zda kazašský prezident Tokajev v zemi zůstal, ani nevysvětlili úroveň bezpečnosti v hlavním městě Nur-Sultan.

„Chybí nám úplné informace, protože mezi všemi těmito zprávami nám prohlášení jako příchod 20 000 vojáků nebo teroristů do Almaty nedávají důvod věřit čemukoli, co říká vláda,“ řekl.

READ  Itálie podporuje sankce SWIFT proti Rusku jako součást opatření EU

Etničtí Kazaši jsou v Kazachstánu ekonomicky a politicky znevýhodněni kvůli zanedbávání vlády a nedostatku ekonomických příležitostí, což v posledních desetiletích umocnilo ruský vliv v kazašské vládě, řekla Barbara Gunnesby, docentka organizačních studií na Pitzer College.

„Kazachstán byl místem, kde se očekávalo, že střední třída poroste a rozšíří se a lidé očekávali, že se jejich životy zlepší,“ řekl Gunnesby.

Řekla, že ačkoli kazašská vláda označila demonstranty za „teroristy“, většina akcí demonstrantů byla pokojná v naději na ukončení špatných ekonomických podmínek a vojenských represálií. Řekla, že mnoho Kazachů má pocit, že byli nuceni pracovat kvůli zhoršující se životní úrovni a podmínkám střední třídy po celé zemi.

„Myslím, že je v tom skutečný protestní prvek a sympatizuji s ním,“ řekla. „Cítím, že je to pravda, a s demonstranty soucítím.“

Timur Umarov je výzkumným poradcem v Carnegie Moscow Center, think-tanku na základě V Moskvě se zaměřil na domácí a zahraniční politiku – řekl, že Kazachstán byl vždy „středním“ regionem, kde mohou velké světové mocnosti spolupracovat a spolupracovat na mezinárodní politice národa. Řekl, že nedávné protesty a vměšování ruské vlády by mohly podkopat reputaci země u Spojených států a evropských zemí kvůli její nové závislosti na ruské pomoci a odmítnutí výzev Kazachstánu po ústavních změnách.

Řekl, že současná situace v Kazachstánu je podobná jako Protesty V Bělorusku v letech 2020 a 2021 protestovaly tisíce Bělorusů Zprávy Volební podvody a špatné zacházení Pandemie COVID-19, která vedla k uvěznění nebo exilu většiny hlavních opozičních vůdců v zemi.

„Pokud jde o budoucnost Kazachstánu, myslím, že to znamená, že v blízké budoucnosti uvidíme velmi podobné politické kroky, jaké jsme viděli v Rusku a po protestech, které jsme viděli v Bělorusku po roce 2020,“ řekl.

Umarov řekl, že Čína pravděpodobně brzy nepodnikne žádnou přímou akci proti Rusku nebo Kazachstánu, přestože v Kazachstánu a ve zbytku Střední Asie žije značný počet etnických Číňanů. Řekl, že čínská vláda upřednostňuje politickou stabilitu v zemích střední Asie před hospodářským rozvojem a demokratickými reformami.

READ  Co je potřeba ke vstupu do NATO?

„Číně je v současné době jedno, zda bude v Kazachstánu dosaženo stability vnitřními kazašskými silami, nebo Ruskem, které je velmi dobrým čínským partnerem a přijde a situaci stabilizuje,“ řekl Umarov.

Nargis Kasinova, seniorka a ředitelka Středoasijského programu na Davisově centru pro ruská a eurasijská studia Harvardské univerzity, uvedla, že protesty v Kazachstánu pravděpodobně vyvolají politické reformy, například protikorupční politiku. Řekla, že prezident Tokajev roky diskutoval o možných reformách, ale nebylo jasné, jaké politiky by mohl odhalit po skončení protestů.

„Myslím, že na všech úrovních existuje pochopení, že země je ve velmi špatném stavu,“ řekla Cassinová. „Teď je situace výbušná.“

Pauline Jonesová, profesorka politologie a ředitelka kurikula islámských digitálních studií na Michiganské univerzitě, uvedla, že kazašská ekonomika je v poklesu již více než pět let a přispěla k nedávným nepokojům. Řekla, že Kazachstán trpěl roky nízkými cenami ropy, korupcí ve veřejném sektoru a omezením růstu v soukromém sektoru.

„Myslím, že toto je kritická otázka, kterou moji kolegové vznesli ve svých pozorováních, zda Tokajev bude i nadále volit represi před reformou,“ řekl Jones. Zapojí se do požadované politické a ekonomické reformy, kterou slíbil?

Jones řekl, že zásah kazašské vlády proti protestům povede k menšímu počtu demokratických voleb a méně populárnímu zastoupení ve veřejném životě země. Řekla, že Kazachstán se bude v příštích letech více spoléhat na podporu zemí jako Čína a Rusko kvůli ruské vojenské intervenci a jejímu postupnému stahování ze Západu.

„Nejde jen o posun nebo posun k represivnějšímu autoritářství a odklon od měkkého autoritářství, ale myslím si, že je to také jasný posun k autoritářské solidaritě s Ruskem a Čínou,“ řekl Jones.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.