Více než polovina Čechů ušetří měsíčně méně než 2 000 Kč

Více než polovina Čechů ušetří měsíčně méně než 2 000 Kč

Nedávná studie společnosti Ipsos pro banku Creditas odhalila, že každý šestý člověk v České republice může měsíčně přidělit maximálně pět set korun.

Polovina účastníků průzkumu neušetří ani 2 000 Kč měsíčně a třetina domácností má úspory v rozmezí od 100 000 Kč do poloviny 500 000 Kč.

Studie také odhalila, že téměř polovina účastníků připustila, že jejich úspory by nepokryly tříměsíční přerušení příjmu.

Téměř každý pátý se snaží ušetřit na bydlení. Ti, kteří to dělají, však často špatně nakládají se svými úsporami a připravují se tak o potenciální výnosy. „Sedm z deseti účastníků má své úspory v hotovosti nebo na běžném účtu,“ upozornila Ivana Peková ze společnosti Creditas.

Varovala, že uložením milionu korun na neúročený běžný účet se během jednoho roku ničeho nedosáhne. Vložení stejné částky na spořicí účet by při dnešních průměrných úrokových sazbách vygenerovalo asi 50 000 Kč ročně.

Nejčastějším nástrojem spoření je hotovost, spoření má 71 % lidí a spořicí účty využívá 69 % respondentů.

Následují státem podporované produkty, jako je spoření na penzi, stavební spoření a investiční fondy. Penzijní pojištění má 64 % účastníků, spoření má 39 %.

Studie také zjistila, že ženy spoří méně než muži. Z nejvyšších úspor se těší Pražané. V hlavním městě je ale také nejvyšší procento těch, kteří nic nešetří: každý desátý Pražan.

Nejhospodárnější věkovou skupinou z hlediska měsíčních vkladů a objemu úspor jsou lidé ve věku od 45 do 53 let.

Podpořte Morning Prague!

Jsme hrdí na to, že našim čtenářům z celého světa můžeme zdarma poskytovat nezávislé a nezaujaté zprávy.

Náš specializovaný tým podporuje místní komunitu, zahraniční obyvatele a návštěvníky všech národností prostřednictvím našich webových stránek, sociálních médií a newsletteru.

READ  Měnové hodnoty z hlediska zvláštních práv čerpání - trhy

Oceňujeme, že ne každý si může dovolit naše služby, ale pokud můžete, žádáme vás, abyste tak učinili Podpořte Prague Morning příspěvkem – ať je sebemenším 🙂 .

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *