Velvyslanectví varuje, že občané USA musí Bělorusko okamžitě opustit

Spojené státy naléhají na Američany v Bělorusku, aby „okamžitě“ opustili zemi, s odkazem na nepřímá rizika války na Ukrajině, včetně nárůstu ruských sil v Bělorusku.

Velvyslanectví USA v Minsku, hlavním městě Běloruska, řekl V.I poradce V pondělí by se Američané měli vyhnout cestě do Běloruska kvůli „neustálému napomáhání ruskému nevyprovokovanému útoku na Ukrajinu, hromadění ruských vojenských sil v Bělorusku, svévolnému prosazování domácích zákonů“ a riziku zatčení a občanských nepokojů.

Poznamenala, že Litva minulý týden uzavřela dva hraniční přechody, což by mohlo omezit trasy z Běloruska. Velvyslanectví varovalo, že Litva, Polsko a Lotyšsko – všechny členské státy Evropské unie – zvažují uzavření dalších hraničních přechodů.

Velvyslanectví uvedlo, že všichni Američané v Bělorusku by měli okamžitě odejít, buď přes „zbývající hraniční přechody“ s Litvou nebo Lotyšskem, nebo letadlem. Uvedla, že američtí občané nebyli schopni přejít do Polska po zemi z Běloruska.

S Wagnerem v Bělorusku roste napětí na severní hranici Ukrajiny

Podle nedávného vyhledávání letů Google neexistovaly žádné přímé ani navazující lety z Minsku do USA, zatímco lety do Londýna se tento týden prodávaly až za 10 000 USD a zahrnovaly mezipřistání v Ázerbájdžánu. Některé lety byly směrovány přes Moskvu, ale USA také varovaly Američany, aby necestovali do Ruska nebo přes Rusko, s odkazem na riziko svévolného zatčení. Rovněž doporučila Američanům, aby necestovali na Ukrajinu ani přes ni, přestože doprava na Ukrajinu je již velmi omezená.

Velvyslanectví varovalo, že cestovní plány Američanů by „neměly záviset na pomoci vlády USA“, a varování upozornilo na „omezenou schopnost velvyslanectví pomáhat“ těm, kteří žijí v Bělorusku nebo do něj cestují.

Minsk byl během invaze na Ukrajinu úzce spojen s Moskvou. Kreml rozmístil jaderné zbraně v Bělorusku a ruský prezident Vladimir Putin dovolil ozbrojencům z ruské Wagnerovy skupiny přesídlit se tam po jejich krátkém a dramatickém červnovém povstání.

READ  Kanada a Indie vyhostily vyslance kvůli zabití vůdce Sikhů Kanada

Bělorusko je na západě a severozápadě obklopeno členy NATO, Polskem, Litvou a Lotyšskem, ale jeho jižní a východní regiony hraničí s Ukrajinou a Ruskem, což z něj činí odpalovací rampu pro ruské útoky na Ukrajinu z vnějšku ruských hranic. Napětí v regionu také vyvolalo obavy, že by se Rusko mohlo zaměřit na takzvanou Suwalki Gap, tenkou hranici mezi Polskem a Litvou, kterou na severu lemuje ruská Kaliningradská oblast a na jihu Bělorusko.

Jak se Kaliningrad, ruská země obklopená NATO, zapletl do ukrajinské války

Ian Brzezinski, bývalý americký obranný úředník a nyní vysoký člen atlantické rady se sídlem ve Washingtonu, říká: varoval Minulý týden „Putin musel převzít vedení [the Suwalki Gap]Tyto tři pobaltské státy budou fakticky odříznuty od zbytku NATO.

Řekl, že NATO by mělo provést cvičení v Suwalki Gap, aby „demonstrovalo a otestovalo operační připravenost“.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *