Objem dovozu německého plynu se podle regulátora stabilizuje

Regulátor uvedl, že dovoz plynu do Německa byl obecně stabilní, s 25% poklesem toků ve Waidhausu na německé hranici s Českou republikou kompenzovaným větším objemem z Norska a Nizozemska.

Kyjev v úterý uvedl, že pozastaví toky plynu přes přechod Suchranivka, který podle něj dodal téměř třetinu paliva přepravovaného z Ruska do Evropy přes Ukrajinu, a převede toky jinam.

Komentář německého regulátora přišel v návaznosti na dřívější prohlášení německého ministerstva hospodářství v reakci na zastavení toků ruského plynu do Evropy přes hlavní ukrajinský tranzitní bod, což je první případ, kdy byl od invaze narušen export přes Ukrajinu.

„Bezpečnost dodávek je i nadále zajištěna,“ uvedl regulátor Bundesnetzagentur se sídlem v Bonnu, který je podřízen ministerstvu hospodářství a situaci bedlivě sleduje.

Německo je největším spotřebitelem zemního plynu v Evropě.

Regulátor také uvedl, že úrovně podzemních zásobníků plynu v Německu byly v tomto ročním období výrazně vyšší než úrovně zaznamenané na jaře 2016, 2017, 2018 a 2021.

Průmyslové údaje ukázaly, že německé zásoby plynu tento týden dosáhly 38,8 % ve srovnání s 26,4 % před rokem.

Regulátor uvedl, že zvýšení velkoobchodních cen po akci na Ukrajině nebylo pozoruhodné.

Holandské velkoobchodní dodávky následující den vzrostly o 1,8 % v 1130 GMT, ale pod maximem z předchozího dne, což zvedlo kontrakt o 8,2 %.

Ukrajina v úterý vyhlásila vyšší moc na jedné ze svých tranzitních tras, což znamená, že již nebude přepravovat téměř třetinu ruských plynovodů do Evropy přes Ukrajinu, přičemž z tohoto kroku obvinila Moskvu a uvedla, že přesune toky jinam.

Gazprom uvedl, že nevidí žádné důkazy o vyšší moci nebo překážky pro pokračování jako dříve, a dodal, že plní všechny své závazky vůči odběratelům plynu v Evropě.

Ukrajinský bod Sudja byl v provozu, stejně jako toky do Evropy přes Polsko přes plynovod Jamal a přes Nord Stream 1 přes Baltské moře.
Zdroj: Reuters (zpráva Vera Eckert; střih Maria Sheehan a Jane Merriman)

READ  Docent Business Administration se specializací Business Performance na Masarykově univerzitě

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.