Česko-slovenský tým objevuje jedno z nejstarších mayských měst Guatemaly – Brněnský deník

Česko-slovenský tým objevuje jedno z nejstarších mayských měst Guatemaly – Brněnský deník

Tým česko-slovenských archeologů, pracující na poli Petan severně od Guatemaly, objevil pomocí moderních technologií důkazy o jednom z nejstarších mayských měst, které kdy bylo objeveno. Podle tiskové zprávy, kterou dnes vydala Nadace Neuron, pochází město téměř 3000 let.

Výsledky leteckého snímkování využili archeologové při přípravě expedice. Při následných vykopávkách objevili paláce, sochy, pozůstatky rituálů, astronomické observatoře a další předměty. Zástupci Neuronu uvedli, že jejich zjištění by mohla pomoci odhalit důležité a dříve neznámé fáze mayské historie.

Sedmitýdenní cestu vedli loni v červenci český badatel Ladislav Šilhan a Slovák Milan Kováč, vedoucí Centra mezoamerických studií Univerzity Komenského v Bratislavě. V týmu je česká archeoložka Sarah Polak, která se zabývá výzkumem historie pomocí technologií AI.

Objevené město se rozkládá na ploše více než sedmi kilometrů čtverečních. Vzkvétalo mezi lety 850 př. n. l. a 150 n. l. a podle archeologů bylo centrem regionu asi 1000 let.

Pojmenovali město Yax Balam, což znamená první jaguár. Říkali, že jaguár je v mayské kultuře symbolem moci a je spojen s podsvětím a náboženstvím.

„Vykopávky ukazují, že město je jednou z nejstarších mayských osad vůbec,“ vysvětlil Kovac. „Dlouhá léta to byl začátek mayské historie, vznik království a prvních městských států, takzvaný mayský kolaps, který padl a znovu rostl od období, které způsobilo konec této civilizace.“

Expedice zdokumentovala sedm hlavních architektonických čtvrtí na mostě Yax a objevila a zmapovala dvě malá mayská města. Při své práci tým využíval AI, neuronové sítě a digitální data z metody leteckého snímkování LiDAR (Light Detection and Ranging).

Laserová technologie LiDAR dokáže proniknout pod povrch a odhalit budovy, paláce a městské komplexy a poskytnout tak charakteristiku povrchu. Neuronové sítě přímo vyhledávají objekty zájmu pomocí selektivních algoritmů a terénní vykopávky a archeologické studie později zjištění potvrzují, vysvětlili vědci.

READ  Prosincové inflační překvapení otevírá dveře k rychlejšímu snižování sazeb v ČR | Článek

Odborníci v současné době nálezy vyhodnocují a zpracovávají, s cílem rekonstruovat život mayské civilizace. Do projektu jsou zapojeni i odborníci na digitalizaci kulturního dědictví z Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT).

„Digitálně jsme zdokumentovali jádra objeveného města Yax Bridge, které nyní postupně vizualizujeme ve 3D modelech,“ řekl Silhan. „Některé části budou dále prozkoumány a představeny veřejnosti pomocí realistické 3D animace. Poskytneme tak realistický pohled na život v jedné z nejstarších civilizací světa.

Část dokumentu z projektu (v češtině).

Nadace Neuron podporuje činnost českých vědců, vyhledává nové vědecké talenty, zajišťuje stáže studentů na zahraničních univerzitách a financuje terénní výzkum z grantů Expedice Neuron.

Na propagaci a popularizaci české vědy dosud vynaložila 140 milionů korun, udělila 120 cen a podpořila deset vědeckých expedic celkovou částkou 5,5 milionu korun, uvedla nadace v tiskové zprávě.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *