Varování před útokem na Rafah se množí, jak Izrael plánuje postoupit do Gazy

Varování před útokem na Rafah se množí, jak Izrael plánuje postoupit do Gazy

Komentář k fotce,

Odhaduje se, že v Rafahu nyní žije asi 1,5 milionu Palestinců – včetně mnoha dětí.

Izrael čelí rostoucím mezinárodním varováním před plánovaným útokem na město Rafah, které se nachází v jižním pásmu Gazy a je přeplněné palestinskými uprchlíky.

Britský ministr zahraničí David Cameron řekl, že „více než polovina obyvatel Gazy se v této oblasti ukrývá“, zatímco nizozemský ministr zahraničí Hanke Bruins-Sloat řekl, že by mohlo dojít k „mnoha civilním obětem“.

Saúdská Arábie varovala před „extrémně nebezpečnými důsledky“, pokud by byl Rafah napaden.

Vládci Hamasu v Gaze uvedli, že obětí mohou být „desítky tisíc“.

Izrael zahájil své operace v Palestinském pásmu poté, co 7. října v jižním Izraeli zabili ozbrojenci z Hamásu více než 1200 lidí.

Ministerstvo zdravotnictví v Gaze vedené Hamasem v neděli uvedlo, že izraelská armáda zabila během předchozího dne dalších 112 Palestinců, čímž se celkový počet obětí zvýšil na více než 28 100 a více než 67 500 zraněných.

Mnoho obyvatel Gazy skončilo v Rafahu poté, co byli alespoň jednou nuceni opustit své domovy jinam.

Netanjahuova kancelář uvedla: „Je nemožné dosáhnout cíle války bez eliminace Hamasu a ponecháním čtyř praporů Hamasu v Rafahu. Je jasné, že intenzivní činnost v Rafahu vyžaduje evakuaci civilistů z bojových oblastí.“

Humanitární organizace tvrdí, že není možné evakuovat všechny z města na hranici s Egyptem.

Humanitární koordinátor OSN Jamie McGoldrick, který právě navštívil Gazu, aby zhodnotil situaci, řekl BBC Barbaře Plett-Asher, že lidé v Rafahu „nebudou mít kam jít“, pokud izraelské síly zahájí útok.

Dodal: „Bezpečné zóny, které byly vyhlášeny, již nejsou bezpečné. Pokud tito lidé budou muset odejít, kam mohou jít? Opravdu se bojíme hrozné povahy místa, ve kterém žijeme, a může se to jen zhoršit.“

Předpokládá se, že v Rafahu je asi 1,5 milionu Palestinců, kteří hledají útočiště před izraelskými bojovými operacemi ve zbytku pásma Gazy. Většina z nich žije ve stanech.

V příspěvku na sociálních sítích Cameron uvedl, že je „hluboce znepokojen možností vojenského útoku na Rafah“.

Dodal: „Prioritou musí být okamžité zastavení bojů, přivedení pomoci a odstranění rukojmích a poté posun k trvalému a udržitelnému příměří.“

Mezitím paní Bruins-Sloat popsala situaci v Rafahu jako „extrémně znepokojivou“.

Dodala: „Mnoho civilistů v Gaze uprchlo na jih. Je těžké si představit, jak by rozsáhlé vojenské operace v tak hustě osídlené oblasti nevedly k mnoha civilním obětem a ještě větší humanitární katastrofě. To je neopodstatněné.“

V sobotu vydalo saúdskoarabské ministerstvo zahraničí také prohlášení, které varovalo před „cílením na město Rafah v pásmu Gazy, které je považováno za poslední útočiště pro statisíce civilistů, kteří byli nuceni uprchnout kvůli brutální izraelské agresi“.

Ministerstvo také zopakovalo svůj „požadavek na okamžité příměří“.

Další vývoj v sobotu:

  • Palestinská agentura Wafa News Agency uvedla, že při izraelských náletech na Rafah bylo umučeno nejméně pět Palestinců.
  • Izraelská armáda uvedla, že její letectvo zabilo v jižním městě dva aktivisty Hamásu
  • Izraelská armáda také uvedla, že objevila tunel poblíž školy provozované Agenturou OSN pro pomoc a práci pro palestinské uprchlíky (UNRWA), který vedl k „podzemnímu tunelu teroristů pod sídlem UNRWA“.
  • Šéf UNRWA Philippe Lazzarini popřel, že by věděl o existenci tunelu Hamásu poblíž kanceláře agentury – budovy, o níž řekl, že jeho zaměstnanci opustili měsíce předtím.
  • Šestiletá dívka, která se minulý měsíc ztratila ve městě Gaza, byla nalezena mrtvá spolu s několika příbuznými a dvěma zdravotníky – poté, co se zjevně dostala pod palbu izraelských tanků.

BBC není schopna nezávisle ověřit mnoho tvrzení učiněných na bojišti během války.

Video vysvětlení,

Sledujte: „Nikdy neopustíme Gazu“ – Palestinci, kteří uprchli do Rafahu, se obávají izraelské agrese

Uveďte prosím kontaktní číslo, pokud byste chtěli mluvit s novinářem BBC. Můžete se také spojit následujícími způsoby:

Pokud čtete tuto stránku a nevidíte formulář, budete muset navštívit mobilní verzi webu BBC a odeslat svůj dotaz nebo komentář, nebo nám můžete poslat e-mail na adresu [email protected]. U každého příspěvku uveďte své jméno, věk a místo.

READ  Vysvětlující: Co je to čtyřstavové kvarteto a odkud se vzalo?

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *