Marie L. zemřela. Cliffe, astronaut, který se účastnil dvou misí raketoplánu Atlantis, zemřel ve věku 76 let.

Marie L. zemřela. V listopadu byl potvrzen Cliffe, astronaut NASA, který se připojil k vesmírné agentuře poté, co viděl náborový leták na poště, sloužil na dvou misích raketoplánu v 80. letech a poté vedl výzkum klimatických změn, který zkoumal oceánské ekosystémy pomocí snímků z oběžné dráhy. 27 let ve svém domě v Annapolis, Maryland. Bylo jí 76 let.

Její sestra Bobbie Cliffová řekla, že doktorka Cliffová utrpěla mrtvici.

Čtyři dekády Dr. Cliffa v NASA – včetně letů na palubě raketoplánu Atlantis v letech 1985 a 1989 – pokryly rané úspěchy programu a jeho nejdrtivější tragédie. Trénovala astronauty v roce 1981, kdy Columbia uskutečnila svůj první start raketoplánu, a byla součástí řízení mise v roce 1983, kdy se astronautka Challenger Sally Rideová stala první Američankou ve vesmíru.

Pak v lednu 1986, kdy zbývala jedna mise raketoplánu, byl Dr. Cliff v konferenční místnosti NASA v Houstonu a sledoval vysílání Challengeru, když explodoval 73 sekund po svém letu a zabil všech sedm. Členové posádky včetně učitelky Christy McAuliffeové. Dr. Cliff byl součástí týmů po katastrofě, které vyhodnocovaly potenciální konstrukční nedostatky, jako jsou O-kroužky, které selhaly v pravém raketovém nosiči na tuhé palivo Challengeru.

„Před svou první cestou… jsem řekl své rodině: Hej, asi se nevrátím, protože si myslím, že spousta z nás pochopila, že systém už byl pod tlakem.“ Řekl V ústní historii NASA: „Ale to je to, k čemu jsme se zavázali.“

Když se naskytla příležitost k další cestě, doktor Cliff neváhal. Byla vybrána jako specialista pro misi Atlantis v květnu 1989, která úspěšně rozmístila sondu Magellan na Venuši. Magellan dále zmapoval více než 95 % povrchu planety a provedl měření její extrémně horké atmosféry.

READ  Země vypadá úžasně při plném pohledu z družice NOAA-21 | obrázky

Během oběhu Atlantidy se doktor Cliff často díval na plochy zemědělské půdy a další odlesněné mezery v rozsáhlém amazonském deštném pralese. Během mise se rozhodla, že se vrátí k environmentálnímu výzkumu, který byl srdcem jejích studií před vstupem do NASA v roce 1980.

„Množství odlesňování, které jsem viděla během pěti let mezi mými lety do vesmíru, mě k čertu vyděsilo,“ řekla. Sdělit Orlando Sentinel začátkem tohoto roku.

Dr. Cliff přešel k projektům NASA souvisejícím s klimatem a životním prostředím a vedl studie, které využívaly satelity ke sledování oceánského prostředí, jako je úroveň fytoplanktonu a dalších rostlin. Údaje poskytly další důkazy o účincích oteplování planety na potravní řetězec a celkové zdraví oceánů.

Dr. Cliffová ve svých přednáškách poskytla publiku pohled na svůj sebepodceňující vtip a velkou dávku upřímné naléhavosti.

„Dokázala jsem studovat zelený sliz v globálním měřítku,“ řekla Society of Geoscientists na setkání v Snowbird Resort v Utahu v roce 1997.

Dodala, že tempo a rozsah narušení oceánských a environmentálních vzorců způsobených změnou klimatu v důsledku lidské činnosti je nevyvratitelný. „Bublina! Zabíjí ryby bez potravy a s menším množstvím kyslíku,“ řekla, když popsala cykly oteplování v Tichém oceánu známé jako El Niño a jeho dopad na oceánský život a bouře podobné monzunu. na Main Street v Salt Lake.”

Dr. Cliffová řekla, že mise raketoplánu považuje za součást kritické vědy, která má posoudit dopady klimatických změn a dalších krizí životního prostředí způsobených člověkem, jako jsou ty, které zahrnují únik zemědělských pesticidů a hnojiv do vodních cest.

„Shromažďování vesmírných dat je jediný způsob, jak můžeme všechno zjistit,“ řekla jednou.

„Příliš krátké“ pro letecké společnosti

Mary Louise Cliffe se narodila v Southamptonu ve státě New York 5. února 1947 a vyrostla v jiné komunitě na Long Islandu, Great Neck. Její otec byl učitel hudby a její matka učila speciální pedagogiku. Již 20 let provozují také letní tábor na jezeře Champlain.

READ  Největší zlověstná vlna, jaká kdy byla pozorována, se vzedmula u Britské Kolumbie

Ve 14 letech začala chodit na lekce létání na Long Islandu za peníze, které si vydělala hlídáním dětí. Uvažovala o tom, že se stane letuškou. „Ale byla jsem příliš malá,“ řekla New York Times. „V té době jsi musel být 5 stop 4 palce vysoký a já jsem měl jen 5-2.“

Pak jsem se přihlásil na Cornell University College of Veterinary Medicine. V té době nebyly ženy přijímány. „Na všech odborných školách bývali diskriminováni na základě pohlaví,“ řekla.

Bakalářský titul v oboru biologie získala na Colorado State University v roce 1969 a magisterský titul v oboru mikrobiální ekologie v roce 1975 na Utah State University, kde také v roce 1979 dokončila doktorát v oboru stavebního a environmentálního inženýrství.

Jednoho dne ji kolega požádal, aby přezkoumala oznámení NASA na poště, které hledalo inženýry pro výcvik astronautů.

„Řekl: ‚Jsi jediný student inženýrství, o kterém vím, že je dost blázen, aby to dokázal,“ řekla Newsday.

„Máš pravdu,“ řekl jsem.

Na své první misi raketoplánu na konci roku 1985 byla Dr. Cliffe leteckým inženýrem a obsluhovala robotickou ruku, kterou používali ostatní členové posádky během výstupů do vesmíru k testování konstrukčních metod pro stavbu vesmírné stanice.

Byla jí také přidělena nouzová mise k opravě nefunkčního záchodu Atlantis, řekla tazatelce NASA Rebecce Wrightové.

„Pane, jsem zvyklá pracovat na druhém konci potrubí,“ vyprávěla své poznámky řídícímu středisku s odkazem na svou předchozí práci ve vodě a životním prostředí.

„Asi tak jsem získal titul ‚první vesmírný instalatér‘,“ řekl Wright.

„Ano,“ řekl Dr. Cliff se smíchem. „Nebo ta ‚víla zdraví‘.“

Dr. Cliff odešel z NASA v roce 2007 jako přidružený správce ředitelství vědeckých misí NASA se sídlem ve Washingtonu. Později mentorovala studenty prostřednictvím Astronaut Scholarship Foundation, která poskytuje… Stipendia Pro studenty STEM.

READ  Nový základní zákon, který odemyká omezení fúzní energie

Mezi přeživšími jsou dvě sestry.

Před druhou misí Dr. Cliffa na Atlantis, Zeptal jsem se specialisty na misi Marka C. Leeho, kde chce sedět během startu. V raketoplánu seděl poprvé a doktor Cliff mu chtěl dát na výběr: jedno ze čtyř míst na letové palubě nebo jediné místo vyhrazené pro nižší úroveň. Dr. Cliff byl zpočátku zklamaný, když si Lee vybral letovou palubu.

„Myslela jsem si, že to byl opravdu mizerný obchod. Byla bych tam nahoře sama a nic bych neviděla,“ řekla v rozhovoru pro NASA.

K jejímu překvapení se jí to líbilo. „Mohla jsem křičet. Mohla jsem se skvěle bavit, chlape, tohle je jízda,“ řekla.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *