Česko-slovenská expedice objevuje starověké mayské město v Guatemale

Česko-slovenská expedice objevuje starověké mayské město v Guatemale

Česko-slovenský archeologický tým objevil téměř 3000 let staré mayské město na severu Guatemaly, uvedla v úterý tisková zpráva nadace Neuron, která expedici financovala.

Město pojmenované Bridge of Yax, což znamená první jaguár, se ukázalo jako důležitý objev, který vrhá světlo na dříve neznámou sekvenci mayských osad nebo městských center.

Toto nové městské centrum, zasazené v hustém lese, je považováno za nejstarší osídlení v regionu a největší dosud neobjevené osídlení v severovýchodní oblasti Petan. Jeho objev pomůže výzkumníkům prozkoumat důležité fáze mayské historie.

Vykopávky v Guatemale přinesly pokladnici artefaktů, včetně paláců, soch, rituálních pozůstatků a astronomických observatoří nesmírného vědeckého významu.

Profesor Milan Kováč vysvětluje: „Město bylo jedním z prvních mayských městských států, symbolizovaných ‚jaky‘, což znamená začátek. Pokud jde o jaguáry, centrální část města byla během naší studie střežena živými jaguáry, což představovalo problémy v dodržování bezpečné vzdálenosti.

V mayské kultuře představuje jaguár moc, je spojen s podsvětím a hraje důležitou roli v jejich mytologii. Nejčasnější terénní práce naznačují, že Yax Palam sloužil jako centrum regionu asi po tisíciletí, od roku 850 př.nl do roku 150 našeho letopočtu, během středního a pozdního předklasického období.

V současné době poznatky analyzují odborníci, včetně těch z ČVUT. Jejich cílem je znovu vytvořit 3D modely města a představit je veřejnosti.“ Naším cílem je přiblížit veřejnosti život jedné z nejstarších civilizací světa prostřednictvím 3D animace,“ řekl Shilhan.

Pomocí špičkových technologií pro detailní výzkum použil tým pokročilé technologie, jako je AI, neuronové sítě a LiDAR (laserová technologie), aby zmapoval město a lokalizoval důležité struktury a artefakty.

LiDAR dokáže proniknout pod povrch a odhalit budovy, paláce a městské oblasti. Neuronové sítě vyhledávají objekty zájmu pomocí specifických algoritmů. Vykopávky a archeologický výzkum nálezy potvrdily a nyní odborníci pracují na rekonstrukci života mayské civilizace.

READ  Wig Exchange Travel propaguje výstavu mladého českého umělce

Pražská ranní podpora!

Jsme hrdí na to, že našim čtenářům po celém světě poskytujeme bezplatné, nezávislé a nezaujaté zprávy.

Náš specializovaný tým podporuje místní komunitu, expaty a návštěvníky všech národností prostřednictvím našich webových stránek, sociálních médií a newsletteru.

Oceňujeme, že ne každý může za naše služby platit, ale pokud můžete, žádáme vás, abyste to udělali Podpořte Prague Morning příspěvkem – ať je sebemenším 🙂 .

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *