Vakcína proti Covid-19: Doba mezi dávkami Pfizer a Moderna Covid-19 může být u některých lidí až 8 týdnů, podle aktualizovaných pokynů CDC.

Předchozí pokyny naznačovaly, že druhá dávka by měla být podána tři týdny po první dávce Pfizer nebo čtyři týdny po první dávce Moderna.

Vakcíny zůstávají bezpečné a účinné ve svém původním období, uvedlo CDC, ale prodloužení intervalu může u některých populací snížit riziko rozvoje myokarditidy, což je typ zánětu srdce. Vzácné případy myokarditidy byly hlášeny hlavně po druhé dávce vakcín Covid-19 mRNA, přičemž muži ve věku 12-29 let byli vystaveni vyššímu riziku.

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) uvedlo: „Ačkoli absolutní riziko zůstává malé, relativní riziko rozvoje myokarditidy je vyšší u mužů ve věku 12 až 39 let a toto riziko lze snížit prodloužením intervalu. první a druhou dávku,“ uvedl s tím, že některé studie u lidí starších 12 let ukázaly, že „zanedbatelné riziko rozvoje myokarditidy spojené s mRNA vakcínami COVID-19 může být sníženo a maximální protilátková odpověď a účinnost vakcíny může být zvýšena období delší než 4 týdny.“

„Osmitýdenní interval může být optimální pro některé lidi ve věku 12 let a více, a zejména pro muže ve věku 12 až 39 let,“ uvádí nové pokyny.

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) uvádí, že období tří nebo čtyř týdnů se stále doporučuje pro lidi se středně nebo vážně imunokompromitovanými lidmi, dospělé 65 a starší „a další, kteří potřebují rychlou ochranu kvůli zvýšeným obavám z přenosu nebo rizika v komunitě.“ vážné nemoci.“ Neexistují žádné údaje o dětech mladších 11 let, takže tato skupina je stále doporučována pro druhou vakcínu Pfizer tři týdny po první dávce.

Posilovací dávky jsou nadále doporučovány většině lidí pět měsíců po úvodní dvoudávkové sérii vakcíny mRNA nebo dva měsíce po úvodní dávce vakcíny jedné dávky od Johnson & Johnson.

READ  Rover NASA vyšetřuje „zahradní podlahy“ na dně marťanského jezera

Na schůzce nezávislého poradního výboru Centra pro kontrolu a prevenci nemocí pro imunizační postupy tento měsíc představitelé agentury navrhli, že by pokyny mohly být aktualizovány tak, aby doporučovaly delší interval mezi první a druhou dávkou vakcín mRNA.

Dr. Sarah Oliverová z CDC, důstojnice epidemiologického zpravodajství z Divize virových nemocí, řekla výboru, že výskyt myokarditidy byl nižší s prodlouženými intervaly mezi první a druhou dávkou. Nicméně přínosy vakcíny Pfizer nebo Moderna jsou podle ní stále zřejmé, bez ohledu na dobu mezi jednotlivými dávkami.

„Přínosy dvou mRNA vakcín daleko převyšují riziko rozvoje myokarditidy ve srovnání s žádnou vakcínou,“ řekl Oliver.

Poučení z delších očkovacích schémat

Kanada se rozhodla odložit druhé dávky na osmitýdenní intervaly, aby mohla očkovat více lidí, když byl nedostatek injekcí. Několik studií zjistilo, že zpoždění snížilo již tak vzácné riziko rozvoje myokarditidy nebo perikarditidy po očkování a že došlo k dalšímu přínosu.

Matthew Tunis, výkonný tajemník Kanadský národní poradní výbor pro imunizacipro CNN.
Tunisko a kolegové z Kanadské agentury veřejného zdraví Prezentováno Jejich prohlášení o schématu opožděných dávek byla zaslána poradcům CDC pro vakcíny na začátku února, kdy agentura zvažovala prodloužení intervalu mezi dávkami.
Dr. Ralph Doerr, odborný asistent na katedře mikrobiologie na NYU Langone Health, Spoluautor Studie účinků opožděné dávky zjistily, že injekci lze odložit déle a přesto poskytuje silnou ochranu.

„S následnými dávkami druhé injekce jsme ve skutečnosti dostali lepší imunitní odpověď a bylo to lepší z hlediska kvantity a kvality,“ řekl Dorr.

Studie také ukázaly, že zpoždění v podání druhé dávky nezanechá lidi mezi jednotlivými dávkami bez ochrany.

„Nejprve mezi lidmi panoval jakýsi hněv, kteří uvažovali, zda dostanou ochranu se zpožděním. Bylo by to stejně dobré jako klinická studie?“ Řekl Rebecca Payneimunolog z Newcastle University, který je spoluautorem komplexních studií o účincích opožděných dávek ve Spojeném království.

S delším dávkovacím schématem se hladiny protilátek mezi první a druhou dávkou mírně snížily, ale T buňky – které zvyšují protilátkovou ochranu a mohou zabíjet infikované buňky – byly mezi dávkami dobře udržovány.

READ  Byla objevena 'Gangotri vlna' spojující dvě spirální ramena Mléčné dráhy

Po druhé dávce delšího schématu hladiny protilátek překročily hladiny stanovené při kratším schématu.

„Takže si můžeme být jisti, že lidé byli během toho delšího období chráněni, a pak jsme zjistili, že vlastně po druhé dávce v tomto delším období, po druhé vakcíně, jsme viděli, že protilátky si vedly mnohem lépe, zejména když jsme to testovali proti dvěma variantám, včetně delta,“ řekl Payne.

Její studie také zjistila, že po opožděné dávce byl vyšší podíl T buněk T pomocnými buňkami, které jsou klíčem k dlouhodobé imunitní paměti s delším dávkovacím schématem.

„To znamená, že dostanou o něco lepší imunitní odpověď,“ řekl Payne.

A co je nejdůležitější, řekla, Studie ukázaly Krátké i dlouhé dávkovací režimy mají za následek silnou ochranu v reálném světě.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.