Vyšší riziko mrtvice souvisí s duševním zdravím

Vyšší riziko mrtvice souvisí s duševním zdravím
  • Lidé s těžkými depresivními příznaky se „vzdali zlepšení života“
  • Vědci se domnívají, že screening na geny poruch nálady by mohl zabránit mrtvici

Dvě studie zjistily, že deprese a další problémy s duševním zdravím mohou zvýšit riziko mrtvice.

Pro začátek, lidé, kteří hlásili nejhorší příznaky deprese – kteří přiznali, že se „vzdali zlepšení života“ – měli vyšší riziko mrtvice.

Výzkum publikovaný v časopise Neurology zjistil, že v roce před mrtvicí měli přeživší o 46 procent vyšší pravděpodobnost špatné nálady než kontrolní skupina lidí, kteří mrtvici neprodělali. Studie také ukázala, že lidé s depresí se po mrtvici obtížněji zotavují.

Druhá studie zkoumala záznamy lidí s geny, o kterých je známo, že jsou spojovány s depresí, bipolární poruchou a sezónní afektivní poruchou, a zjistila, že ti s nejvyšším genetickým rizikem měli větší pravděpodobnost mrtvice.

Vědci z univerzity v Lundu, kteří za analýzou stojí, uvedli, že jejich data ukazují, že tyto problémy s duševním zdravím způsobují mrtvici a ne naopak. Navrhli, že pokud by lidé podstoupili screening na geny poruch nálady, mohli by pak získat radu, jak lépe zvládat další faktory, o nichž je známo, že zvyšují riziko mrtvice.

Lidé s depresemi a duševními chorobami mají větší pravděpodobnost, že prodělají mrtvici
Deprese je jedním z nejčastějších problémů duševního zdraví, které postihuje každého šestého dospělého ve Spojeném království

Ve Spojeném království má přibližně 100 000 lidí ročně mrtvici – jednu každých pět minut – a 1,3 milionu mrtvici přežije.

Problém nastává, když se přeruší přívod krve do mozku, což zabíjí mozkové buňky. Poškození může vést k dlouhodobé invaliditě a ovlivnit způsob, jakým lidé myslí a cítí. Nejčastější příčinou je ucpání krevní sraženiny v tepnách, které zásobují mozek. To je způsobeno kardiovaskulárním onemocněním, kdy se krevní cévy časem zužují nebo blokují tukovými usazeninami známými jako plaky – proces známý jako ateroskleróza.

I když to může být způsobeno věkem, mezi další rizikové faktory patří kouření, vysoký krevní tlak, obezita, vysoká hladina cholesterolu a cukrovka.

READ  Vědci objevili „dynamitový“ způsob, jak vymazat paměť buňky, aby se zlepšilo její přeprogramování na kmenovou buňku

Deprese je jedním z nejčastějších problémů duševního zdraví, který postihuje každého šestého dospělého ve Spojeném království.

Je také známo, že lidé s poruchami nálady mají větší pravděpodobnost, že se u nich vyvine kardiovaskulární onemocnění, ale tato souvislost není zcela pochopena.

Neuroložka ze Santa Moniky Dr. Sandra Narayanan však navrhla: „Příznaky deprese mohou být spojeny se zvýšeným stresem, který může nezávisle vést ke zvýšenému zánětu. [the] Riziko kardiovaskulárních onemocnění a morbidity.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *