Český předseda vlády v Maďarsku bude diskutovat o ruských a čínských vakcínách

Česká republika může být na cestě k tomu, aby se stala dalším členem Evropské unie, který získá vakcínu COVID-19 mimo společný program zadávání veřejných zakázek bloku, poté, co její předseda vlády v pátek navštívil Maďarsko, aby konzultoval s úřady své zkušenosti s ruskými a Čínské vakcíny.

Andrzej Babis se setkal s maďarským premiérem Viktorem Orbanem v Budapešti, kde oba vůdci diskutovali o nákupu maďarských vakcín Sputnik V a čínských Sinopharm v Maďarsku, přičemž ani jedna z nich nebyla schválena regulačním úřadem pro drogy Evropské unie.

Na tiskové konferenci po jednání Babiš uvedl, že obdržel podrobné informace o maďarských metodách schvalování a získávání vakcín mimo veřejné zakázky EU.

„Vakcíny nejsou politickou záležitostí, ale otázkou bezpečnosti,“ uvedl Babis a dodal, že původ vakcíny by neměl ovlivnit rozhodnutí o jejím použití.

Řekl: „Potřebujeme bezpečnou vakcínu a potřebujeme ji hned … Dělám vše pro to, abych získal co největší počet vakcín, pokud jsou bezpečné.“

Orban i Babis kritizovali zavedení zpomalené vakcíny v Evropské unii a navrhli, aby země usilující o jejich kupní smlouvy dostaly dávky rychleji. V lednu se Maďarsko stalo jedinou zemí v Evropské unii, která vydala nouzové schválení pro Sputnik V a Schválená vakcína Sinopharma minulý týden.

Urban v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas uvedl, že země v úterý obdržela 40 000 dávek přípravku Sputnik V a mohla by je začít podávat příští týden.

Tým zdravotnických odborníků doprovázel Babiše do Budapešti, včetně jeho poradce a bývalého ministra zdravotnictví Romana Primule, který konzultoval očkovací strategie s maďarskými úřady.

Premiér v rozhovoru s novináři před odjezdem do maďarského hlavního města uznal, že epidemie se v jeho zemi zhoršuje a doposud kvůli viru přišlo o život téměř 17 000 lidí.

Podle ministerstva zdravotnictví bylo v České republice očkováno více než 327 000 lidí.

READ  13 věcí o Miss ČR 2021 Miss Universe - Conan Daily

Babiš odcestuje příští středu do Bělehradu, kde bude diskutovat se srbskou vládou o svých zkušenostech s epidemií, řekl novinářům začátkem pátku. Srbsko, stejně jako Maďarsko, povolilo používání přípravků Sinopharm a Sputnik V a dosud dostalo asi 300 000 dávek ruské vakcíny.

Balkánská země podala přibližně 7,7 dávek vakcín Pfizer, Sputnik a Sinopharm na 100 lidí, což je více než kterákoli jiná evropská země kromě Velké Británie.

___

Sledujte AP pokrytí pandemií koronavirů na:

https://apnews.com/hub/coronavirus-pandemic

https://apnews.com/hub/coronavirus-vaccine

https://apnews.com/UnderstandingtheOutbreak

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *