V tento den v roce 2019: Anglie ztrácí v Praze neporazitelný kvalifikační rekord

Česká republika – Anglie – kvalifikace UEFA Euro 2020 – skupina A – stadion Sinobu

V tento den roku 2019 utrpěla Anglie první kvalifikační porážku za posledních deset let, když v Praze prohrála 2:1 nad Českou republikou.

Muži Garetha Southgatea šli do zápasu s vědomím, že vítězství je posune do finále Eura 2020, které zbývají tři zápasy, a mnozí si mysleli, že to půjde snadno vzhledem k tomu, že Anglie před pár měsíci ve Wembley porazila Čechy 5:0.

Více toho vypadalo na papíře, když Harry Kane v páté minutě vstřelil penaltu, aby posadil Anglii na sedadlo řidiče.

Vedení však vydrželo pouhé čtyři minuty, než domácí vyrovnali, když Jakub Brabek zařídil domácím rohový kop, a od té doby hráli Češi na stadionu Sinobu s rostoucí sebedůvěrou ve snaze o vítězství.

Česká republika - Anglie - kvalifikace UEFA Euro 2020 - skupina A - stadion Sinobu
Zdeněk Ondrášek vstřelil vítězný gól k potopení Anglie (Nick Potts/PA)

Anglie se ve druhém poločase neprosadila a Češi zvítězili v 85. minutě, kdy využili přehnané hry v obraně hostů.

Na přihrávku Jordana Pickforda se vrhl Lukáš Masopust, který se prohnal po pravém křídle a přestřihl míč na střídajícího Zdeňka Ondráska, který vstřelil vítězný gól.

Výsledkem bylo ukončení 43 zápasů bez porážky za Anglii v kvalifikacích mistrovství Evropy a Světového poháru, které se prodloužily na porážku 1:0 na Ukrajině v říjnu 2009, což je výsledek, který si bojující strana Southgate zasloužila.

„Samozřejmě to nebyla noc, které jsme chtěli být součástí tohoto záznamu,“ řekl Southgate.

Česká republika – Anglie – kvalifikace UEFA Euro 2020 – skupina A – stadion Sinobo
Porážka přišla jen několik měsíců poté, co Anglie porazila stejné soupeře 5:0 ve Wembley (Nick Potts/PA)

„Nehráli jsme dost dobře, takhle jednoduše. Získali jsme míč příliš levně.“

„Hlavně v prvním poločase jsme si nevytvářeli dostatek šancí. Ve druhém poločase jsme měli několik dobrých šancí, které jsme neproměnili a celý večer jsme byli hodně otevření míči.“

Anglie se z porážky vzpamatovala působivým způsobem a s přehledem vyhrála své poslední tři kvalifikační zápasy – porazila Bulharsko 6:0, Černou Horu 7:0 a Kosovo 4:0 – a dokončila skupinu A s náskokem šesti bodů před druhou Českou republikou. Se sedmi výhrami z osmi.

To jim zajistilo místo na Euro 2020 – turnaj odložený na rok 2021 – kde Anglie skončila jako druzí poté, co ve finále na stadionu ve Wembley prohrála s Itálií na penalty.