USA řekly Maroku, že Biden neustoupí z Trumpova rozhodnutí o Západní Sahaře

Ministr zahraničí Tony Blinken v pátečním telefonním hovoru řekl marockému ministru zahraničí Nasserovi Bouritovi, že Bidenova vláda nebude alespoň prozatím odrážet uznání suverenity Maroka nad Západní Saharou prezidentem Trumpem, řekly mi dva zdroje, které tuto výzvu znají. .

proč tě to zajímá: Trumpovo uznání Západní Sahary Jako součást Maroka převrátila po celá desetiletí politiku USA týkající se sporného regionu a byla součástí širší dohody, která zahrnovala obnovení diplomatických vztahů mezi Marokem a Izraelem.

  • Rozhodnutí USA loni v prosinci bylo Dlouho očekávaný diplomatický průlom pro Maroko. Království bylo znepokojeno možností ustoupit, jakmile se Biden ujme úřadu.
  • Izrael rovněž vyjádřil obavu, že obrácení politiky by poškodilo proces normalizace s Marokem.
  • USA jsou jedinou západní zemí, která uznala svrchovanost Maroka nad Západní Saharou, kterou Maroko anektovalo v roce 1975 poté, co se Španělsko, bývalá koloniální mocnost, vzdalo své kontroly.

Příběh: Během prvních tří měsíců nové správy nedocházelo mezi Bidenovou správou a marockou vládou prakticky k žádnému kontaktu.

  • Před deseti dny promluvil Bidenův poradce pro Střední východ Brett McGurk s Buritou a vyvolal dojem, že v americké politice ohledně Západní Sahary nedojde ke změně, řekl mi zdroj obeznámený s výzvou.
  • Čtení výzvy ministerstva zahraničí, kterou Blinken uskutečnil v pátek s Buritou v pátek, nezmínil Západní Saharu, ale dva zdroje obeznámené s touto výzvou potvrdily, že o ní bylo diskutováno a že Blinken uvedl, že Bidenova vláda nebude v současné době odrážet Trumpovu politiku.
  • Podle prohlášení ministra zahraničí Blinken „uvítal marocké kroky ke zlepšení vztahů s Izraelem a naznačil, že marocko-izraelský vztah přinese oběma zemím dlouhodobý prospěch“.

Stav hry: Vyšší představitelé Bílého domu a ministerstva zahraničí v posledních několika týdnech o této otázce několikrát diskutovali.

  • Rozhodnutí, které vyplynulo z těchto diskusí, nebylo obrácením Trumpovy politiky, ale spíše spoluprací s Maročany při jmenování nového vyslance OSN pro Západní Saharu s cílem pokusit se znovu zahájit rozhovory o potenciální autonomii pro řídce osídlený region, podle dvou zdrojů obeznámených s záležitost. S těmito diskusemi.
  • Ministerstvo zahraničí odkázalo Axiose na oficiální prohlášení a nepopírá obsah tohoto příběhu.
READ  Moskva tvrdí, že „ruský strach“ z pobaltských států vztahy dále poškodí

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *