Ukrajinský Zelenskij vzdává hold legendárnímu pilotovi „Joyce“, který zemřel při letecké havárii

Ukrajinský Zelenskij vzdává hold legendárnímu pilotovi „Joyce“, který zemřel při letecké havárii

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vzdal hold stíhacímu pilotovi, který se zasloužil o ochranu Kyjeva v prvních dnech ruské invaze, než zemřel při letecké havárii během bojové mise.

Zelenskyj v příspěvku v Telegramu uvedl, že major Andrej Pilščikov, který použil volací znak „džus“, Ukrajině „hodně pomohl“, a dodal, že srážka, která zabila dva další piloty, majora Vjačeslava Minku a majora Sergeje Prokazina, byla „katastrofa“. “

„Ukrajina nikdy nezapomene na nikoho, kdo bránil nebe svobodné Ukrajiny,“ dodal Zelenskyj. „Vždy si je pamatujme!“

Pilčikov, příslušník 40. divize taktického letectva, sloužil ve sboru, který měl za úkol čelit ruským útokům na hlavní město země během kyjevské ofenzívy, v prvních dvou měsících toho, co Moskva nazývá „zvláštní vojenskou operací“.

Mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat v samostatném příspěvku na Facebooku uvedl, že Pilčikov byl „mladý důstojník s pozoruhodnými znalostmi a velkým talentem“ a dodal, že „snil o F-16 na ukrajinském nebi“.

Ihnat uvedl, že Pilčikov „poskytl desítky rozhovorů západním médiím, protože uměl dobře anglicky, a hlavně – rozuměl, o čem konverzace je, o čem by se ve vztahu k Ukrajině mohlo a mělo mluvit“.

Ukrajinské letectvo v prohlášení uvedlo, že oba piloti zahynuli v pátek poté, co se dva bojové cvičné letouny L-39 srazily ve vzduchu nad Žitomirskou oblastí na severu Ukrajiny, uvedlo ukrajinské letectvo. Dodala, že bylo zahájeno vyšetřování incidentu.

Zpráva o Pilčikovově smrti přišla necelý týden poté, co dánští a nizozemští zákonodárci oznámili, že dodají na Ukrajinu stíhačky F-16, poté, co Washington v srpnu dal zelenou k přesunu výkonných amerických válečných letadel.

Dánsko slíbilo koupit 19 letadel, zatímco Nizozemsko minulou neděli přislíbilo 42.

Stíhačky nepochybně představují vylepšení pro zemi, která létala na zastaralých stíhačkách ze sovětské éry a musela provádět vlny slabých pozemních útoků.

READ  Novozélandská Ardernová se poslední den ve funkci premiérky emotivně loučí

Ačkoli mluvčí letectva Ihnat řekl, že F-16 „zcela změní průběh bojových operací“, analytici varovali, že proudové letouny nemusí mít velký dopad na bojiště, s nejasným časovým plánem jejich nasazení a nedostatkem letectví. . Podpora je již nyní hlavní překážkou útoku ukrajinské armády na ruskou obranu.

Mechanici, inženýři a piloti potřebují několik měsíců výcviku, aby mohli ovládat pokročilá letadla, což znamená, že příprava perutí k bitvě může trvat nejdříve příští léto.

Moskva opakovaně odsoudila slib poskytnutí F-16 jako eskalaci konfliktu.

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit spojencům začít s výcvikem ukrajinských pilotů, jak ovládat válečná letadla, přišlo v květnu – předtím, než později udělil povolení k jejich použití ve válce.

Pilshchikov a 40. divize taktického letectva primárně používaly MiG29 ruské výroby, dvoumotorový stíhací letoun navržený Sovětským svazem, který byl poprvé použit v roce 1983.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *