Ukrajinský Zelenskij odvolal šéfa Státní stráže kvůli spiknutí atentátu Zprávy o válce mezi Ruskem a Ukrajinou

Ukrajinský Zelenskij odvolal šéfa Státní stráže kvůli spiknutí atentátu  Zprávy o válce mezi Ruskem a Ukrajinou

Ukrajinské státní bezpečnostní služby začátkem tohoto týdne uvedly, že odhalily atentát na dva státní strážce.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal šéfa Státní stráže po obvinění, že dva její členové byli zapojeni do spiknutí s cílem zavraždit bojovou hlavu ukrajinského státu.

Zelenskyj ve čtvrtek propustil bývalého velitele Státní gardy Serhije Ruda poté, co Státní bezpečnost začátkem týdne oznámila, že odhalila spiknutí s cílem zavraždit Zelenského a další důležité činitele. Ruddův nástupce zatím nebyl jmenován.

Ukrajinská bezpečnostní služba uvedla, že atentáty měly být „dárkem“ ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, když v úterý složil přísahu na nové funkční období.

Ukrajinská bezpečnostní služba uvedla, že oba muži, oba plukovníci Státní stráže, plánovali zadržet Zelenského jako rukojmí a později ho zabít.

Terčem neúspěšného pokusu se měli stát i další klíčoví představitelé, včetně šéfa SBU Vasyla Maljuka a Kirila Budanova, šéfa Vojenského zpravodajství.

Moskva nekomentovala tvrzení ukrajinské bezpečnostní služby, která tvrdila, že oba bodyguardi předali citlivé informace ruské Federální bezpečnostní službě.

Není to první pokus o atentát, kterému ukrajinský vůdce čelil, protože loni uvedl, že od začátku války bylo zmařeno nejméně pět ruských plánů.

Zelenského administrativa se v posledních měsících potýká s narůstajícími potížemi a zamíchá některé klíčové pozice, protože pokrok ve válce země proti Rusku se zastavuje a úředníci čelí obvinění z korupce.

V únoru Zelenskij jmenoval Oleksandra Sirského novým velitelem armády poté, co z funkce odvolal generála Valerije Založného.

READ  3 oběti v události Chandrababu Naidu, druhá tlačenice za méně než týden

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *