Ukrajina tvrdí, že odhalila rozsáhlé podvody při nákupech zbraní

Ukrajina tvrdí, že odhalila rozsáhlé podvody při nákupech zbraní

(Reuters) – Ukrajinská bezpečnostní služba v sobotu uvedla, že odhalila korupční plán při nákupu zbraní ukrajinské armády v celkové hodnotě odpovídající asi 40 milionům dolarů.

Oznámení o podvodech s hromadnými zakázkami, potvrzené ukrajinským ministerstvem obrany, bude rezonovat v zemi obležené téměř dvouletou ruskou invazí.

Boj o vykořenění přebujelé korupce zůstává hlavním problémem, protože Ukrajina usiluje o zajištění svého členství v Evropské unii.

Ukrajinská bezpečnostní služba uvedla, že vyšetřování „odhalilo úředníky ministerstva obrany a ředitele zbrojní společnosti Lviv Arsenal, kteří ukradli přibližně 1,5 miliardy hřiven při nákupu raket“.

Dodal: „Podle vyšetřování jsou do zpronevěry zapojeni bývalí i současní vysocí úředníci ministerstva obrany a šéfové dceřiných společností.“

Dodala, že součástí zpronevěry byl nákup 100 000 minometných granátů pro armádu.

Ukrajinská bezpečnostní služba uvedla, že smlouva o raketách byla uzavřena se Lvovským arzenálem v srpnu 2022 – šest měsíců po válce – a platba byla provedena předem, přičemž část peněz byla převedena do zahraničí.

V prohlášení ale stálo, že nikdy nebyly poskytnuty žádné zbraně a část peněz byla následně převedena na jiné zahraniční účty.

V prohlášení se uvádí, že pět osob obdrželo „oznámení o podezření“ – první fázi ukrajinského soudního řízení – na ministerstvu a u dodavatele zbraní. Dodala, že jeden z podezřelých byl zatčen při pokusu o překročení ukrajinské hranice.

Korupce v armádě je na Ukrajině obzvláště citlivým tématem, protože se snaží udržet veřejnou morálku v době války a obhajovat vstup do 27 zemí Evropské unie.

Ministr obrany Oleksij Reznikov byl loni v září odvolán kvůli různým korupčním případům, přestože měl dobře zavedenou pověst zastupujícího Ukrajinu při jednáních se západními spojenci.

Ačkoli nebyl osobně obviněn z korupce, armádu pod jeho velením zasáhlo několik případů, jeden kvůli zásobování vojáků potravinami a druhý kvůli nákupu řádného oblečení pro vojáky.

READ  Girl Guides of Canada změnila název „Brownies“, aby byl inkluzivnější

(Reportáž Ron Popeski a Maria Starkova; střih Andrea Ricci)

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *