Trenér české fotbalové reprezentace Jaroslav Šilhavý po kvalifikaci na mistrovství Evropy 2024 oznámil rezignaci.

Praha – Česká republika porazila desetičlenné Moldavsko 3:0 a kvalifikovalo se tak o postup na mistrovství Evropy 2024 poté, co útočník Tomas Čuri (28) při svém reprezentačním debutu v utkání skupiny E 20. listopadu vstřelil gól a asistenci.

Trenér Jaroslav Šilhavý ale po výhře rezignoval s tím, že jeho rozhodnutí bylo částečně způsobeno tlakem v práci.

„Ačkoli jsme teď šťastní, už před zápasem jsme se rozhodli nepokračovat,“ řekl Šilhavý v rozhovoru, proč odstoupil i přes kvalifikaci.

„Řekl jsem to prezidentovi (České fotbalové federace) Petru Foskovi. Ten tlak byl opravdu obrovský a sám jsem tomu někdy nerozuměl. I to přispělo k našemu rozhodnutí.“

Jeho tým skóroval, když Chori prostřelil Davida Doderu z levého křídla a obránce převzal kontrolu nad míčem a ve 14. minutě prostřelil brankáře Doriana Raelena.

Çuri z plzeňské Viktorie, který hraje v rodné Olomouci, skóroval hlavičkou z rohového kopu Vasyla Kosije v 72. minutě, třetí gól těsně před koncem vstřelil kapitán Tomáš Souček, defenzivní záložník West Ham United. .

Moldavsko, jehož obránce Vladislav Baboglu byl vyloučen deset minut po skončení prvního poločasu za druhou žlutou kartu, nadělalo Čechům hned na začátku problémy, ale chyběla rozhodující dorážka.

Česká republika hrála bez dalšího hráče West Hamu – krajního obránce Vladimíra Coufala, středního obránce Jakuba Brabka a útočníka Jana Kuchty, kteří byli všichni po vyfocení v nočním klubu před zápasem posláni domů za porušení týmových pravidel.

Tito tři hráli 17. listopadu v Polsku remízu 1:1.

Vítězství znamená, že se Česká republika zúčastní osmého evropského šampionátu v řadě, když obsadila s 15 body druhé místo a vyrovnala se tak vedoucí Albánii, která má lepší bilanci v přímých konfrontacích a už si zajistila vstupenku do kvalifikace do Německa.

Slovinsko se po vítězství 2:1 nad Kazachstánem v Lublani zúčastní mistrovství Evropy poprvé od roku 2000 a ve skupině H si připsalo druhé místo za Dánskem.

READ  Izraelský premiér Netanjahu: Spojené arabské emiráty investují v Izraeli 10 miliard dolarů Ariel Kahane a zaměstnanci JNS

Benjamin Verbic vstřelil pozdní vítěz za Slovinsko poté, co Ramazan Urazov zrušil gól Kazachstánu z pokutového kopu Benjamina Siska.

„Jsem opravdu šťastný, šťastný a hrdý. Nebylo to snadné,“ řekl jejich trenér Matjaz Keck.

„Toto je další úspěch ve slovinském fotbale… Od začátku to bylo těžké. Ale byli jsme koncentrovaní a jasně ukázali, co jsme chtěli.“

Kazachstán se mohl kvalifikovat na svůj první velký turnaj vítězstvím, ale místo toho půjde do kvalifikace s Finskem poté, co oba týmy dosáhly vyrovnaného počtu bodů.

Dánsko prohrálo 2:0 v Severním Irsku, zatímco Finsko vyhrálo 2:1 venku se San Marinem.