Tajemný, opakující se rychlý rádiový výbuch působí jako nebeská klouzavá píšťalka

Tajemný, opakující se rychlý rádiový výbuch působí jako nebeská klouzavá píšťalka

Seth Shostak/Institut SETI

Neobvyklou frekvenci opakujícího se rychlého rádiového vzplanutí detekovalo Allen Telescope Array institutu SETI na Hat Creek Radio Observatory v Kalifornii.

Přihlaste se k odběru vědeckého zpravodaje CNN Wonder Theory. Prozkoumejte vesmír se zprávami o fascinujících objevech, vědeckém pokroku a dalších.CNN

Rychlé rádiové záblesky neboli jasné milisekundové záblesky rádiových vln ve vesmíru jsou jednou z nejtrvalejších záhad vesmíru – a začínají být trochu divné.

První rychlý rádiový záblesk neboli FRB byl detekován v roce 2007 a od té doby byly detekovány stovky těchto rychlých a intenzivních událostí přicházejících ze vzdálených bodů ve vesmíru. Za tisícinu sekundy mohou výbuchy vygenerovat tolik energie, kolik Slunce vyprodukuje za rok nebo déle. Předchozí hledání.

Astronomové ale nechápou, co to způsobuje.

Nyní si vědci všimli zvláštního, nikdy předtím neviděného vzoru v nově pozorovaném opakujícím se rychlém rádiovém vzplanutí zvaném FRB 20220912A. Studie zveřejněná ve středu v Měsíční oznámení Královské astronomické společnosti Podrobnosti o objevu, který poskytuje cenná vodítka pro výzkumníky, kteří se snaží určit zdroj jevu a zároveň nabízejí nová tajemství k odhalení.

Astronomové detekovali explozi pomocí kalifornského institutu SETI Allen Telescope Array neboli ATA, který zahrnuje 42 antén na Hat Creek Radio Observatory v Cascade Mountains.

Tým detekoval 35 rychlých rádiových pulsů z jednoho zdroje během dvou měsíců.

Mnoho FRB vysílá rádiové vlny, které trvají maximálně několik milisekund, než zmizí, což ztěžuje pozorování FRB. ale Je známo, že některé rozhlasové záblesky se opakují A následná střelba dávek to astronomům umožnila Sledujte signály do vzdálených galaxií.

Zpočátku FRB 20220912A vypadal podobně jako jiné známé „opakovače“ a každý detekovaný výbuch se posunul z vyšších frekvencí na nižší.

Ale bližší pohled na signál odhalil něco nového: znatelný pokles střední frekvence explozí, který působí jako nebeská klouzavá píšťalka.

READ  NASA nařídila nátlak, aby po zahájení mise na Měsíc nefotografovala místo startu

Pokles se stal výraznějším, když vědci převedli signály na zvuky pomocí hudebních not na xylofonu. Vysoké tóny odpovídají začátku dob, zatímco nízké tóny fungují jako závěrečný tón.

Tým se pokusil zjistit, zda existuje vzor v časování mezi jednotlivými výbuchy, podobný některým jiným vzorům Známé opakující se rychlé výpadky rádia. Ale vědci nebyli schopni detekovat jediný pro FRB 20220912A, což také naznačuje, že nebeské události mohou být také nepředvídatelné.

„Tato práce je vzrušující, protože poskytuje potvrzení známých vlastností FRB a objev některých nových,“ řekla hlavní autorka studie Dr. Sofia Shaikh z National Science Foundation. MPS-Vzestupně Postdoktorand v institutu SETI, v prohlášení.

Každé pozorování rychlých rádiových záblesků přináší poznatky a také další otázky, uvedli vědci.

Astronomové mají podezření, že některé rychlé rádiové záblesky mohou pocházet z… Magnetické hvězdySilně zmagnetizovaná jádra mrtvých hvězd. Jiný výzkum ale naznačil, že na vině mohou být srážky mezi hustými neutronovými hvězdami nebo mrtvými hvězdami zvanými bílí trpaslíci.

„Pracujeme na zúžení zdroje rychlých rádiových záblesků na extrémní objekty, jako jsou magnetary, ale neexistuje žádný existující model, který by dokázal vysvětlit všechny dosud pozorované vlastnosti,“ řekl Sheikh.

Tato studie byla první, která detekovala rychlé rádiové záblesky pomocí pole Allen Telescope, které v posledních několika letech prošlo renovací. Pokračující modernizace pole nejenže umožní astronomům sledovat, jak rychle se chovají rádiové záblesky na různých frekvencích, ale také jim umožní vyhledávat slabé signály.

„Tato práce dokazuje, že nové teleskopy s jedinečnými schopnostmi, jako je ATA, mohou poskytnout nový úhel pohledu na výjimečné záhady rychlých rádiových záblesků,“ řekl Sheikh.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *