Strategický dokument USA o delší čínské telegramu v Číně nevyvolává v Pekingu malou debatu

Vlajky Spojených států a Číny jsou vystaveny na stánku Americké mezinárodní obchodní komory (AICC) během veletrhu China International Trade in Services Fair v čínském Pekingu 28. května 2019.

Jason Lee | Reuters

PEKING – Nedávný americký strategický dokument o Číně, který se ve Washingtonu DC četl široce, se v Pekingu setkal pouze s prchavou odpovědí, protože omezená veřejná debata se zaměřila na jeden bod: Autor nepochopil Čínu.

„The Longer Telegram“ byl vydán koncem ledna Navrhl, jak by se nová administrativa USA měla vypořádat s rostoucí Čínou, a to stanovením podrobné kritiky vlády komunistické strany za prezidenta. Xi Jinping.

Noviny uvedly, že efektivní přístup Spojených států k Číně vyžaduje „stejný disciplinovaný přístup, jaký použil při porážce Sovětského svazu“. „Americká strategie by měla zůstat laserově zaměřená na Xi a jeho vnitřní kruh a čínský politický kontext, v němž vládnou.“

Podle něj je anonymní autor „bývalý vysoký vládní úředník USA“ Výzkumné centrum Atlantické rady se sídlem ve Washingtonu Který publikoval dlouhý papír.

Dílo se pokouší replikovat historický dokument, který formoval politiku Washingtonu vůči Sovětskému svazu – zvaný „Dlouhý telegram“, zaslaný z Moskvy v únoru 1946 na úsvitu studené války.

Doposud v Pekingu nebyla novinami příliš diskutována hlavními státními médii, s výjimkou bouřlivých státem podporovaných bulvárních časopisů Global Times, a dokonce téměř výhradně v angličtině. „Delší telegram“ je dominantní fraška pozdní fáze. Přečtěte si název jednoho recenzního článku.

Na Oficiální zpravodajský web Čínské lidové osvobozenecké armády„Článek v čínštině, který vykresluje strategické dílo jako staromódní myšlení a jeho pohled na zemi kontrastuje s moderním. Zpráva státních médií o Číňance Schopnost dostat se z chudoby.

Strategie USA musí zůstat laserově zaměřená na Xi, jeho vnitřní kruh a čínský politický kontext, ve kterém vládnou

Neznámý

Nejdelší telegram

Čínské ministerstvo zahraničí v reakci na otázku reportéra časopisu Global Times kritizovalo The Longer Telegram za jeho výzvu k zadržení Číny.

READ  Biden navštěvuje armádu zraněnou ve Walteru Reedovi

Ministerstvo podle oficiálního překladu uvedlo, že takové komentáře proti vládnoucí komunistické straně jsou „souborem pověstí a konspiračních teorií“ a že pokusy tlačit americko-čínské vztahy ke konfliktu by vedly k „úplnému neúspěchu“.

Sporadické celostátní komentáře přicházejí s eskalací napětí mezi Spojenými státy a Čínou, dvěma největšími ekonomikami světa, a jsou řízeny výrazně odlišnými vládními režimy.

„Delší telegram“ vyvolal ve světě zahraniční politiky USA mnoho kontroverzí, kritici tvrdí, že noviny zkreslují Čínu a příliš se zaměřují na roli Xi. Mnoho lidí však souhlasí s výzvou novin k promyšlenější politice USA vůči Číně.

Tato rostoucí soudržnost na tvrdším postoji USA k Číně je v Pekingu zdrojem obav.

„Delší telegram“ nereprezentuje čínskou realitu ani není dobrým výchozím bodem pro dialog, uvedl Chen Yami, zástupce ředitele a spolupracovník výzkumného pracovníka Čínského institutu mezinárodních studií v rámci státem podporovaného think tanku.

Podle Chena je chybou novin to, že se na tuto situaci nevztahuje, protože Čína neřekla, že chce nahradit Spojené státy. Dodala, že jsou to Spojené státy, které záleží na tom, zda ztratí své centrální umístění ve Spojených státech. Globalismus.

Kritici tvrdí, že státem ovládaný systém v Číně těžil z toho, že mu bylo umožněno vstoupit do Světové obchodní organizace v roce 2001, aniž by rychle integroval druh volného trhu a systému založeného na pravidlech, který prosazovaly země jako USA.

Dlouhá historie telegramů

V reakci na tento vývoj The Longer Telegram říká, že USA by měly stanovit jasné červené čáry a body pro národní bezpečnost Pekingu, které by v případě překročení vedly k rozhodné americké reakci.

Některé z těchto červených linií zahrnují čínský vojenský útok nebo ekonomickou blokádu na Tchaj-wanu, uvádí se ve zprávě, která rovněž uvádí, že USA musí pevně odolávat jakýmkoli čínským hrozbám pro americké globální komunikační systémy.

Původním autorem „Dlouhého telegramu“ v roce 1946 byl americký diplomat George Kennan, který Moskva odpověděla na dotaz amerického ministerstva zahraničí ohledně sovětské zahraniční politiky. Kennane Příští rok publikoval související článek v oblasti zahraničních věcí pod pseudonymem „X“. V roce 1952 začal krátce působit jako americký velvyslanec v Moskvě.

Kennan ve svém příspěvku zdůraznil, že Rusové mají v úmyslu rozšířit sovětský režim po celém světě a proti koexistenci se Západem. Věřil, že namísto uklidnění USA by USA měly vyvíjet tlak na dosažení spolupráce Se sovětskou vládou, nebo dokonce s jejím vnitřním kolapsem.

Již více než 70 let – včetně rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 – vedly Spojené státy takzvaný liberální světový řád, v němž mezinárodní instituce položily základy světového řádu.

Tento posun začal zhruba v posledním desetiletí rostoucím ekonomickým a technologickým vlivem Číny a přístupem zahraniční politiky bývalého prezidenta Donalda Trumpa k zahraniční politice.

Online odpověď

Není jasné, co prezident dělá Joe Biden Přijme, ale bude se držet tvrdého postoje vůči Číně, i když klidnějším tónem než předchozí administrativa.

„Výzvy s Ruskem se mohou lišit od výzev s Čínou, ale jsou zcela skutečné.“ Biden minulý týden informoval evropské spojence v projevu.

Biden uskutečnil svůj první telefonický hovor jako prezident s Xi počátkem tohoto měsíce. Americký prezident a první dáma také vydali videoklip s blahopřáním k lunárnímu novému roku, který byl široce sdílen na čínských sociálních médiích.

Komentáře rozptýlené na internetu o „The Longer Telegram“ byly stále zamítnuty.

V téměř 30 minutovém videu z 5. února a více než 900 000 zhlédnutí profesor Fudan University Xin Yi řekl: Noviny Kennanova pokus jako vtip odmítly.

Online článek ze 7. února profesora práva Zhongnan University of Economics and Law Qiao Xinsheng v online článku uvedl, že strategie Článek nedokázal přesně analyzovat potíže, kterým čelil Sovětský svaz USA by neměly očekávat, že se Čína „rozpadne“.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *