Českým prezidentem byl zvolen bývalý prozápadní generál Pavel

  • Volební místnosti se otevřou ve 14:00 (1300 GMT) a uzavřou se v sobotu ve 14:00.
  • Konečné hlasování vedl generál ve výslužbě Pavel
  • Bývalý premiér Babiš hraje na obavy z války, ekonomické krize
  • Výsledky voleb se očekávají v sobotu

PRAHA 27. ledna (ČTK) – Bývalý šéf české armády Peter Pavel, pobočník Západem podporovaného kandidáta na Ukrajinu, předběhl v průzkumu o volbě nového českého prezidenta před miliardářem expremiérem Andrzejem Babišem. v pátek a sobotu.

Pavel (61), generál ve výslužbě s plnovousem, kandidoval jako nezávislý a podporoval ho český středopravý kabinet.

Čeští prezidenti nemají mnoho každodenních pravomocí, ale vybírají si premiéry a guvernéry centrálních bank, mají slovo v zahraniční politice, jsou mocní tvůrci veřejného mínění a mohou vládu tlačit na politiku.

Sázkoví agenti mu měli 10krát větší šanci na výhru než Babišovi a vedl v posledních průzkumech zveřejněných v pondělí.

Hlasování začíná v pátek ve 14:00 (1300 GMT) a končí v sobotu ve 14:00 a výsledky se očekávají později ten den.

Pavel vstoupil do armády v době komunismu, kdy byla Praha součástí sovětské Varšavské smlouvy, a byl vyznamenán za mírové služby v bývalé Jugoslávii v 90. letech. Postavil se do čela české státní služby a tři roky vedl vojenský výbor NATO, než v roce 2018 odešel do důchodu.

Pavlovi kolegové uvedli, že oceňují jeho klidné, pevné rozhodovací schopnosti, schopnost nacházet konsenzus a schopnost odolávat stresu.

Kandidoval na platformu, která má svou středoevropskou zemi pevně ukotvit v Evropské unii a NATO, a podporuje větší vojenskou pomoc Ukrajině proti ruské agresi.

Pavel také podporuje přijetí společné měny euro, které se roky odkládá, a progresivní politiku, jako jsou sňatky osob stejného pohlaví.

Na závěrečném mítinku, který ve středu přivedl na pražské Staroměstské náměstí tisíce lidí, se Pavel pokusil prezentovat jako kandidát, který dokáže překlenout politické příkopy.

READ  Hlavní české titulky zpráv: pondělí 30. května 2022

„Když jsem sloužil v armádě, sloužil jsem zemi a všem v ní bez ohledu na politické preference a chci to dělat jako prezident,“ řekl davu.

„Všichni chceme řešit problémy prostřednictvím demokracie, svobody, tolerance, důstojnosti a spolupráce.“

Děti hrají válečnou kartu

Babiš, 68, je magnát, který v letech 2017–2021 působil jako předseda vlády se zájmy v chemii, potravinářství, zemědělství a médiích. Má srdečný vztah s Maďarskem Viktorem Orbánem, který se kvůli právnímu státu střetl s partnery v EU.

Babiš strávil poslední úsek své kampaně stavbou na obavách z války živené rozšiřující se ruskou invazí na Ukrajinu. Řekl, že je otevřený mírovým rozhovorům a naznačil, že by Pavel jako bývalý voják mohl zatáhnout Českou republiku do války.

Pavel obvinění odmítl jako nesmysl a válečnou štvanici.

Babiš měl podporu odcházejícího prezidenta Miloše Zemana, který prosazoval užší vztahy s Čínou a dokud Rusko nezasáhlo do okrajových mocností, jako je Ukrajina, Moskva a proruská komunistická strana.

Babiš jako vůdce největší opoziční strany také hlasoval proti vládě, která podle něj příliš nepomohla lidem vyrovnat se s rostoucími cenami energií.

Reportáž John Lobatka Střih Mark Heinrich

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *