Spojené státy tlačí na Guatemalu, aby uspořádala demokratické volby

Spojené státy tlačí na Guatemalu, aby uspořádala demokratické volby

Představitelé Bidenovy administrativy usilovně pracují na tom, aby zabránili guatemalské vládě, jednomu z jejich mála spojenců ve Střední Americe, zvrátit výsledky voleb, které daly levici do prezidentského kola příští týden – k velké nelibosti pravicových elit této země, kteří dlouho tomu říkali. výstřely.

Neustálými telefonáty, osobními návštěvami a veřejným udáním a trestáním klíčových lidí včetně generálního prokurátora Guatemaly varují američtí představitelé mocné vojenské, politické a obchodní síly země před nebezpečím podkopání demokracie.

V neděli si Guatemalci vyberou svého příštího prezidenta ze dvou největších voličů ve volbách konaných 25. června: Sandra Torresová, konzervativní bývalá první dáma, kterou establishment upřednostňuje, a Bernardo Arevalo, středolevý politik. který vedl kampaň proti korupci a ohromil zemi tím, že skončil druhý.

Jakmile se tyto výsledky staly zřejmými, vládnoucí elita ve vládě a armádě skočila do akce s několika pokusy zabránit Arevalu v rozhodujícím utkání.

Guatemalské soudy ovládané pravicí se pokusily zneplatnit Arevalovu politickou stranu a vyslaly policii, aby provedla razii v jejích kancelářích. Pohrozili právními kroky, aby zpochybnili způsobilost Arevalo ke spuštění, a odložili certifikaci výsledků z 25. června. Několik poražených politických stran, včetně strany prezidenta Alejandra Giamattiho a další z dcery vojenského diktátora odsouzeného za genocidu, vzneslo nepodložená obvinění z volebního podvodu.

Pro mnoho starověkých učenců z Latinské Ameriky je v sázce životaschopnost demokratického vládnutí. Křižovatka v Guatemale přichází, když Salvador opouští demokracii, právní stát v Nikaragui je dávno pryč a Honduras balancuje na pokraji. Analytici tvrdí, že nástup dalšího diktátora v regionu by byl pro Bidenovu administrativu ostudou, a proto je důležité, aby Spojené státy ukázaly, že mají na západní polokouli stále vliv i přes nájezdy Číny.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken ve svém prohlášení, které bylo neobvykle důrazné při kritice procesu volby spojence, uvedl, že USA jsou „hluboce znepokojeny snahou zasahovat do výsledku voleb z 25. června“. Varoval před „opatřeními, která zasahují do výsledku voleb“, která podle jeho slov „porušují ducha guatemalské ústavy a ohrožují legitimitu jejího demokratického procesu“.

K Washingtonu se brzy připojila Evropská unie a Organizace amerických států, což projevilo vzácnou jednotu v odsouzení akcí guatemalské vlády. Do červnových voleb jsem vyslal obě celostátní pozorovatelské mise a viděl jsem to jako spravedlivý proces.

READ  Festival Medusa ve Španělsku si po zhroucení jeviště vyžádal jednoho mrtvého a desítky zraněných

Kdo zvítězí – Spojené státy a mezinárodní společenství, nebo antidemokratické síly v Guatemale – zatím není jasné.

Politické otřesy posledních měsíců však zvýraznily pokračující úpadek největší země Střední Ameriky. V regionu utápěném násilím, chudobou a korupcí se ještě nedávno zdálo, že Guatemala je na lepší cestě.

S mezinárodní podporou vedli guatemalští žalobci a soudci seriózní vyšetřování korupce a důležití hráči, jako bývalý prezident, byli uvězněni.

Viceprezidentka Kamala Harrisová si vybrala Guatemalu jako jedinou středoamerickou zemi, kterou navštívila, když v jejích počátcích administrativa zahájila iniciativu zaměřenou na zlepšení ekonomických a politických podmínek v regionu jako způsob, jak zmírnit nelegální přistěhovalectví.

Představitelé Bidenovy administrativy si ale možná nevšimli, že během Trumpovy éry se v Guatemale situace obrátila, protože tradiční ekonomické a politické elity země začínají znovu prosazovat kontrolu.

Do roku 2019 dosáhla Mezinárodní komise proti beztrestnosti v Guatemale, která byla pod záštitou Organizace spojených národů široce chválena, pozoruhodných úspěchů v boji proti organizovanému zločinu a korupci. Podle analýzy International Crisis Group z roku 2018 její práce pomohla snížit počet vražd o 32 %, rozložit 60 guatemalských všudypřítomných a zničujících drogových a pašeráckých kartelů a obvinit více než 600 lidí.

Začalo také stíhání dříve nedotčených elitních členů, což vedlo k vyšetřování tří bývalých šéfů Otto Péreze Moliny, Alfonsa Portilla a Álvara Coloma (Portillo byl vydán do USA a odsouzen k pěti letům vězení); Viceprezidentka Roxana Baldetti a první dáma: Současný kandidát Torres, který byl chvíli uvězněn, dokud nebylo staženo obvinění.

V roce 2019 tehdejší předseda Jimmy Morales, bývalý komik a evangelikální křesťan, který získal podporu Trumpa a republikánských konzervativců, oznámil rozpuštění komise. Její prezident, uznávaný právník Ivan Velazquez, ho prohlásil za personu non grata a zakázal mu vstup do země.

Moralesovy kroky v Guatemale, Spojených státech a evropských metropolích vyvolaly rozsáhlé pobouření. Trumpova administrativa, která obecně nesouhlasila s mezinárodní spoluprací a vyšetřováním korupce, se však na podporu komise nevzdala.

Odtamtud se situace podle guatemalských a amerických analytiků a současných i bývalých představitelů zhoršila. Guatemala se vrátila do běžného provozu, řekl jeden diplomat, s nekontrolovatelnou korupcí a nedostatkem odpovědnosti. Představitelé guatemalské staré gardy zastavili vyšetřování a poté pronásledovali protikorupční soudce a donutili mnohé uprchnout ze země.

Stejně jako přístup Trumpových úředníků, Bidenova administrativa pak, stejně jako přístup Trumpových úředníků, upřednostnila spolupráci v oblasti imigrace před jinými otázkami a udělala jen málo pro zvrácení poklesu v Guatemale, řekla Ana Maria Méndez-Dardón, guatemalská právnička, která vede Ústřední Americká divize washingtonského úřadu. Amerika.

READ  Hurricane Center Eyes Caribbean System se pravděpodobně brzy stane tropickou bouří Bonnie - Orlando Sentinel

Začátkem tohoto roku vysocí američtí představitelé vychvalovali Guatemalu a jejího prezidenta Giamattiho jako důležité partnery, vzpomíná Méndez-Dardon.

„Teď vidíme důsledky,“ řekla. „Neviděli, jak se instituce staly zkorumpovanými.“

Když zemi došli soudci, Giamattiho vláda zasáhla proti nevládním organizacím, které se zabývají rozvojem, lidskými právy a občanskou výchovou – opatření přijatá také v autoritářských zemích, jako je Rusko – a proti nezávislým novinářům.

Jeden z nejuznávanějších středoamerických novinářů José Rubén Zamora, 66letý vydavatel nezávislého deníku ElPeriódico, který vyšetřoval korupci vysokých úředníků, byl letos uvězněn a odsouzen k šesti letům vězení za praní špinavých peněz a lži obvinění byla „ostudná,“ řekla CPJ.

Mezitím v rámci segmentů Republikánské strany pokračovala podpora guatemalských úředníků, navzdory jejich snaze zvrátit výsledky voleb.

Na slyšení v Senátu koncem minulého měsíce pro Tobina Johna Bradleyho, kandidáta na amerického velvyslance v Guatemale, republikánský senátor Bill Hagerty z Tennessee napadl americkou politiku. Řekl, že je „znepokojen“ tím, že Bidenova administrativa „vytvořila dojem, že si vybírá strany“ ve volbách v Guatemale a že „nemusíme… být považováni za zasahování jakýmkoli způsobem“ do volebního procesu v zemi.

A ve svém stanovisku v Miami Herald minulý měsíc senátor z Floridy Marco Rubio zmínil americké úsilí v Guatemale jako „ideologické pronásledování demokraticky zvolených a proamerických vlád“.

Přestože došlo k různým stupňům dopadu, administrativa Bidena podnikla kroky ke zvrácení zhoršení situace v Guatemale. Ministerstvo zahraničí zařadilo na černou listinu desítky guatemalských úředníků, což jim zrušilo víza pro cesty do Spojených států nebo jim zakázalo obchodovat s občany USA.

Mezi sankcionovanými je i generální prokurátorka Guatemaly Consuelo Porras, která má údajně úzké vazby na nechvalně proslulou guatemalskou armádu. Ta vedla ve snaze zvrátit výsledek červnových voleb.

Eric Jacobstein, náměstek náměstka ministra zahraničí pro Střední Ameriku, řekl, že věří, že sankce mají účinek, a pochválil guatemalskou veřejnost za to, že se Porrasovi postavila. Ve svém projevu na fóru sponzorovaném InterAmerican Dialogue začátkem tohoto měsíce ji nazval „prokurátorkou, jejímž úkolem je chránit guatemalský lid, ale která nakonec tuto instituci podkopala“.

READ  G7 varuje před „vážnými následky“, pokud Rusko napadne Ukrajinu | Zprávy

Poslankyně Norma Torres (D-Pomona) narozená v Guatemale sledovala politické drama a svolala oba kandidáty na schůzky. Odpověděl pouze Arevalo.

„Velmi mě znepokojuje druhé kolo se vším, co režim udělal… vše proto, aby zablokoval spravedlivé volby s populárním kandidátem,“ řekl Torres v rozhovoru.

I kdyby Arevalo nevyhrál, řekl Benjamin Gedan, vedoucí programu pro Latinskou Ameriku v think-tanku Wilson Center ve Washingtonu, podaří se mu proměnit své protikorupční politické hnutí z odštěpené skupiny v důležitého hráče.

„To jim dává politickou a morální páku a vysílá to velmi silnou zprávu, že se v Guatemale stali silou, se kterou je třeba počítat,“ řekl Jaidan.

Američtí představitelé také říkají, že na rozdíl od některých období v nedávné historii Guatemaly, části soukromého sektoru země podporují postup ve druhém kole voleb mezi Torresem a Arevalem. Ne, že by lídři byznysu toužili po levicovém prezidentovi, ale vidí poškození pověsti Guatemaly a její schopnosti obchodovat a obchodovat se Spojenými státy, pokud jsou tyto činy považovány za nedemokratický puč.

„Pravděpodobně dojde k uznání, že svévolné a politické využívání tradičních institucí je autoritářská taktika,“ řekl vysoký úředník amerického ministerstva zahraničí, s nímž byl rozhovor pod podmínkou anonymity, aby mohl volně mluvit o zákulisních diskusích. Nejen v Latinské Americe, [but] Jednoznačně Nikaragua. A myslím, že soukromý sektor chápe, že toto není cesta, kterou chtějí, aby se země vydala.“

Ve Spojených státech dnes existuje určitý anachronismus, který naléhá na demokracii v Guatemale. V roce 1954 Eisenhowerova administrativa sponzorovala vojenský převrat v Guatemale, který svrhl demokraticky zvoleného prezidenta země Jacoba Arbenza Guzmána a zahájil desetiletí brutálních vojenských diktatur. Armáda vedla genocidní občanskou válku, která trvala 36 let a zabila desítky tisíc původních Mayů v Guatemale.

Arbenz byl druhým demokraticky zvoleným prezidentem. Prvním byl Juan Jose Arevalo, otec současného prezidentského kandidáta.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *