Tonga pokrytá silnou vrstvou popela, první snímky se objevují po erupci sopky a tsunami

Zpráva Světové zdravotnické organizace zveřejněná v úterý uvádí, že na hlavním ostrově Tongatapu bylo poškozeno asi 100 domů a 50 zničeno. Někteří obyvatelé byli vysídleni a našli útočiště v evakuačních centrech.

Představitelé Tongy doufali, že evakuují lidi z izolované, nízko položené skupiny ostrovů Ha’apai a dalších vnějších ostrovů, protože podmínky byly „extrémně obtížné, jak rozumíme, s mnoha domy zničenými tsunami“, australský ministr pro Tichomoří, Řekl to Zed Siselga podle agentury Reuters.

Vláda také v úterý vyslala záchranné týmy na ostrovy Funuvua, Mango a Nomoka, kde byly způsobeny rozsáhlé škody. Jiné ostrovy v království však vnější úředníci nekontaktovali.

Vláda uvedla, že sopečný popel ovlivnil zásobování vodou, a podle OSN vyzvala úřady v Tonze o okamžitou pomoc.

Hustý popel zdržoval dodávku pomoci tichomořskému ostrovnímu státu.CPL Vanessa Parker / AP

Ale zatímco hlavní mezinárodní letiště ostrovního státu nebylo poškozeno sopečnou erupcí a tsunami, hustý popel bránil plnému provozu a brzdil mezinárodní úsilí o pomoc.

Nábřeží v hlavním městě Nuku’alofa bylo navíc podle zprávy zveřejněné humanitární agenturou OSN vážně poškozeno kameny a troskami, které tsunami zatlačilo do vnitrozemí.

Komunikace byla omezena poté, co byl při erupci odříznut jediný podvodní optický kabel spojující Tongu se zbytkem světa.

Samuela Fonua, prezidentka společnosti Tonga Cables, uvedla, že hejna kabelů nelze opravit, dokud neustane vulkanická činnost, což opravářům umožní přístup.

Světová zdravotnická organizace uvedla, že její zástupce na hlavním ostrově vlastnil jeden z mála satelitních telefonů a pomáhal vládním představitelům Tongy komunikovat s agenturami OSN.

Sopka Hunga Tonga Hunga Ha’apai, zde zobrazená před erupcí, se nachází asi 40 mil severně od hlavního města.Maxar / přes Reuters

Austrálie a Nový Zéland vyslaly své první průzkumné lety k průzkumu škod v pondělí poté, co se tyčící mrak popela zabránil dřívějším letům.

READ  Měnící se příznaky IHU: Co zatím víme

Obě země vyslaly lodě s vodou a humanitárními zásobami na souostroví 171 ostrovů s asi 106 000 obyvateli.

Snahu o pomoc však mohou komplikovat obavy z Covid-19. Tonga hlásila podle Světové zdravotnické organizace od začátku pandemie pouze jeden případ viru a má přísné hraniční kontroly, aby se virus nešířil.

Nový Zéland, jehož lodě podle tamního ministra obrany tři dny nedorazí, poskytne pomoc podle obranných sil bezkontaktně. Země Přislíbila počáteční 680 000 $ na obnovu a také poslala průzkumné a potápěčské týmy, aby posoudily škody na přístavech.

a Americká agentura pro mezinárodní pomoc Uvedla také, že spolupracuje s partnery na poskytování pomoci a přístřeší obyvatelům.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien v úterý uvedl, že Čína se chystá poslat na Tongu pitnou vodu, jídlo, osobní ochranné prostředky a další zásoby, jakmile budou obnoveny lety.

Odborníci uvedli, že sopka, která naposledy vybuchla v roce 2014, chrlila asi měsíc, než stoupalo magma, které dosáhlo teploty asi 1832 stupňů Fahrenheita a setkalo se s mořskou vodou o teplotě 68 stupňů, což způsobilo okamžitou a masivní erupci.

Tisková agentura A Reuters Přispěl.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.