Spojené státy bombardují milice podporované Íránem v Iráku

Spojené státy bombardují milice podporované Íránem v Iráku

zdroj obrázku, Getty Images

Komentář k fotce,

Bojovníci vztyčují vlajky Iráku a polovojenských skupin, včetně Kataib Hizballáh, během pohřbu militantů zabitých při americkém náletu v severním Iráku minulý měsíc.

Spojené státy tvrdí, že jejich síly provedly v Iráku údery na tři zařízení používaná milicemi podporovanými Íránem.

Ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že „přiměřené“ útoky byly zaměřeny na „milici Kataib Hizballáh a další skupiny přidružené k Íránu“.

Přesné údery byly podle něj „přímou reakcí“ na útoky proti Spojeným státům a koaličním spojencům v Iráku a Sýrii.

Vysoký irácký představitel však uvedl, že tyto útoky představují „zjevné porušení suverenity Iráku“.

Irácký poradce pro národní bezpečnost Qasim Al-Araji dodal, že americké údery nepomohly ke klidu.

Napsal na X, dříve na Twitteru, že „Spojené státy musí zvýšit tlak, aby zastavily izraelský útok na Gazu, místo aby zaměřovaly a bombardovaly základny iráckého národního orgánu“.

Měl na mysli alianci bývalých polovojenských skupin podporovaných Íránem, Lidové mobilizační síly, které byly nyní integrovány do běžných ozbrojených sil.

Řada amerických vojáků byla minulý týden zraněna při raketovém útoku na leteckou základnu v západním Iráku.

Američtí představitelé uvedli, že „procházejí hodnocením na traumatické poranění mozku“.

Ústřední velitelství americké armády (CentCom) tehdy uvedlo, že milice podporované Íránem zaútočily na leteckou základnu Ain al-Asad, která hostí americké síly, pomocí balistických střel a raketových granátů.

K odpovědnosti za tento útok se přihlásila skupina, která si říká Islámský odpor v Iráku.

Skupina vznikla koncem roku 2023 a skládá se z několika ozbrojených skupin spojených s Íránem působících v Iráku. Přihlásila se k odpovědnosti za další útoky proti americkým silám v posledních týdnech.

Austin ve svém prohlášení ocenil „profesionalitu“ amerického vojenského personálu při plánování a provádění nedávných úderů v Iráku jako součást úsilí „pokračovat v demontáži a oslabování ISIS“. [the Islamic State group]“.

Austin zdůraznil, že on a americký prezident Joe Biden „nebudou váhat přijmout nezbytná opatření“ na obranu amerických zájmů.

Dodal: „Neusilujeme o eskalaci konfliktu v regionu. Jsme plně připraveni přijmout další opatření na ochranu našich lidí a našich zařízení. Vyzýváme tyto skupiny a jejich íránské sponzory, aby tyto útoky okamžitě zastavili.“

„Tyto údery byly cílené [Kataib Hezbollah] „Ústředí, sklady a výcviková místa pro rakety, rakety a schopnosti dronů pro jednosměrné údery,“ uvedlo americké centrální velení.

Kataib Hizballáh nebo Kataib Hizballáh je mocná irácká šíitská milice, která získává finanční a vojenskou podporu od Íránu.

Má se za to, že má silné vazby na íránskou jednotku Quds, zahraniční operaci Sboru islámských revolučních gard.

Od roku 2009 označily Spojené státy tuto skupinu za teroristickou organizaci a obvinily ji z útoků na americké a irácké síly v Iráku jménem Íránu a ohrožování míru a stability v Iráku.

Po nedávných útocích na Kataib Hizballáh americká armáda neposkytla žádné podrobnosti o umístění cílených objektů milice v Iráku.

zdroj obrázku, Getty Images

Komentář k fotce,

Minulou sobotu byly na leteckou základnu Al-Assad odpáleny rakety a granáty s raketovým pohonem

Sobotní útok na leteckou základnu Al-Asad následoval po útoku amerického dronu v Bagdádu začátkem tohoto měsíce, při kterém byl zabit vůdce proíránských milicí.

Americké síly v Iráku a Sýrii byly od začátku války mezi Izraelem a Gazou v říjnu desítkykrát napadeny ozbrojenci spojenými s Íránem.

Americká armáda a její spojenci – včetně Spojeného království – také zasáhli, aby zastavili raketové útoky Houthiů na mezinárodní lodní dopravu v Rudém moři.

Washington a Londýn provedly údery proti Húsíům, Íránem podporované rebelské skupině, která ovládá velkou část západního Jemenu.

Ústřední velení ve středu uvedlo, že americké síly provedly další kolo úderů proti dvěma protilodním střelám Húsíů, „které mířily na jih Rudého moře a byly připraveny k odpálení“.

„Americké síly identifikovaly rakety v oblastech Jemenu kontrolovaných Houthi a určily, že představují bezprostřední hrozbu pro obchodní plavidla a plavidla amerického námořnictva v regionu. Americké síly následně zasáhly a zničily rakety v sebeobraně,“ dodalo centrální velení.

Íránská armáda během minulého týdne provedla řadu raketových útoků na cíle v Sýrii, Iráku a Pákistánu.

READ  4 mrtví a desítky zraněných po tlačenici na koncertě na indické univerzitě

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *