Čína a Rusko poprvé od roku 2006 vetovaly nové sankce OSN vůči Severní Koreji

Tento krok přichází po více než desítce testů severokorejských balistických raket v letošním roce, z nichž všechny porušují předchozí rezoluce OSN a které podle amerických představitelů vyžadují další mezinárodní reakci.

Rezoluce potřebuje devět hlasů „ano“ a žádné veto ze strany stálých členů Ruska, Číny, Francie, Spojeného království nebo Spojených států, aby byla přijata Radou bezpečnosti OSN. Ostatních 13 členů Rady bezpečnosti hlasovalo pro přijetí rezoluce.

Americká velvyslankyně při OSN Linda Thomas Greenfieldová kritizovala veto Ruska a Číny, které nedokázaly zablokovat žádné z předchozích devíti hlasování o sankcích od roku 2006, s tím, že závažnost hrozby severokorejského zbrojního programu se nezměnila.

„Poprvé za 15 let použil člen Rady bezpečnosti své veto, aby zabránil Radě ve splnění své odpovědnosti přimět KLDR (Severní Koreu) k odpovědnosti za nezákonné šíření zbraní,“ uvedl americký vyslanec v prohlášení zveřejněném ve čtvrtek. . Jménem Spojených států, Japonska a Jižní Koreje.

„Dnešní veto je nebezpečné. Tito členové dnes zaujali postoj, který nejenže podkopává předchozí akce Rady bezpečnosti, ke kterým se zavázali, ale také podkopává naši kolektivní bezpečnost.“

Thomas Greenfield na zasedání v sídle OSN dodal: „Tito členové Rady se rozhodli ochránit vydavatele proliferace před důsledky svého jednání a demonstrovali marnost svého projevu tím, že dali výslovnému souhlasu KLDR.“

Severní Korea letos testovala rakety nejméně 16krát Nejpozději ve středu, kdy byly odpáleny tři rakety. Předpokládá se, že nejméně jeden z letošních testů Severní Koreje byl ICBM, který by mohl zasáhnout pevninu Spojených států.

Čínský velvyslanec při OSN tvrdil, že nové sankce vůči Severní Koreji nezastaví její zbrojní program a mohou místo toho zvýšit úroveň testování.

Nové sankce by také mohly vyvinout větší tlak na humanitární situaci v Severní Koreji, která se s ní potýká Dopady pandemie covid-19Řekl velvyslanec Zhang Jun.

Ruský vyslanec také jako důvod svého veta uvedl situaci COVID v Severní Koreji.

READ  Policie našla 4letou dívku, která před dvěma týdny zmizela z kempu v Austrálii

„Zvyšování tlaku sankcí na Pchjongjang je nejen zbytečné, ale také extrémně nebezpečné z hlediska humanitárních důsledků takových akcí,“ uvedl v přeložených komentářích po hlasování ruský velvyslanec při OSN Vasilij Alekseevič Nebenzia.

Nebenzia řekl, že sankční tlak na Severní Koreu po dobu 15 let nefungoval.

Ruský velvyslanec Vasilij Alekseevič Nebenzia promlouvá ve čtvrtek v OSN.

„Počínaje rokem 2006 bylo proti Pchjongjangu přijato mnoho restriktivních rozhodnutí, ale jak nám historie ukázala, model sankcí stále není schopen zajistit bezpečnost v regionu ani vyřešit otázky nešíření raket a jaderných zbraní,“ řekl ruský vyslanec. . Řekl.

Před hlasováním Čína i Rusko naléhaly na Washington, aby raději vydal prezidentské prohlášení, než aby předložil návrh rezoluce Rady bezpečnosti.

Americký velvyslanec Thomas Greenfield ale řekl, že Čína a Rusko nejsou ani otevřeny diskusi o nových sankcích proti Pchjongjangu.

„Návrh této rezoluce jsme rozeslali před devíti týdny. Tehdy země, které tuto rezoluci vetovaly, se odmítly na textu podílet, navzdory našemu závazku k inkluzivitě a flexibilitě během konzultací,“ řekla.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.