Česká politika na pochybách s prezidentem v nemocnici

vydáno v: průměrný:

Praha (AFP)

Česká politika se v pondělí ponořila do nejistoty, když prezident strávil druhý den na jednotce intenzivní péče a ve všeobecných volbách přišel o svého hlavního spojence, odcházejícího miliardáře.

Populistická strana Ano Andreje Babise o víkendu těsně prohrála s trojstrannou středopravou koalicí nazvanou Společně v čele s pravičákem Peterem Fialou.

Porážka Babes přišla, když čelí obvinění z podvodů s podporou EU a poté, co tento měsíc vyšetřování Pandora Papers ukázalo, že použil peníze od svých offshore společností k nákupu majetku v zahraničí, včetně sídla na Francouzské riviéře.

Prezident Miloš Zeman musí do 30 dnů od voleb svolat parlament a jmenovat příštího premiéra podle české ústavy spolu se zprostředkováním jednání o nové vládě.

V neděli měl krátkou schůzku s Babišem, ale byl naléhavě převezen do vojenské nemocnice v Praze ze svého bydliště. Místní média uvedla, že měl problémy s játry.

Zemanův lékař novinářům řekl, že prezident je na jednotce intenzivní péče. Místní média uvedla, že jeho stav je stabilizovaný.

Vyšetřování Bandura Papers podkopalo českého premiéra Andreje Babiše (R) v závěrečné fázi předvolební kampaně Joe Clamar AFP/soubor

Obrázky 77leté hlavy státu, která se vynořila ze sanitky se založenou hlavou, vyvolaly pochybnosti o jeho schopnosti vést rozhovory o sestavení příští vlády.

„Pověz nám, co se děje se Zeemanem!“ Na stránkách populárních novin Blesk zakřičel nadpis. Nemocnice a Zemanův mluvčí v pondělí mlčeli.

– Fialo, musíš jednat rychle –

„Byl bych rád za základní informace,“ řekl agentuře AFP nezávislý politický analytik Jan Kubachic.

„Pokud řeknou, že to vydrží týdny, zhruba budeme vědět, co se stane, a situace se uklidní.“

Koalice Fiala společně získala 108 křesel v 200místném parlamentu po boku koalice liberálních pirátů, starostů a centristických nezávislých, která se zdá být připravena vytlačit Babiše z moci.

READ  Maloobchodníci s automobily hledí v této prázdninové sezóně na velké ztráty, protože nedostatek čipů brání dodávkám, Auto News, ET Auto

Zeman ale dříve řekl, že k sestavení příští vlády bude muset mít vůdce strany, ne koalici, a poznamenal, že první bude jeho dlouholetý politický spojenec Babiš.

Příští český parlament, podle volebních výsledků Českého statistického úřadu.
Příští český parlament, podle volebních výsledků Českého statistického úřadu. Francie tisková agentura

Bývalá komunistická Česká republika, člen Evropské unie a NATO s 10,7 miliony lidí, byla těžce zasažena pandemií koronaviru.

Jeho ekonomika je do značné míry závislá na výrobě automobilů a exportu do eurozóny, ke které se zatím nepřipojila.

Babiš, potravinářský, chemický a mediální magnát, čelí hněvu EU kvůli konfliktním zájmům jako politik a podnikatel, jakož i obviněním z podvodů při podpoře EU.

“Pokud chce být Villala vnímána širokou veřejností jako předseda vlády, musí se začít chovat jako předseda vlády,” řekl Kubachic.

“Musí jednat rychle, vybudovat vládní tým a vypracovat prohlášení o politice. Čím je na setkání s prezidentem připravenější, tím je pravděpodobnější, že uspěje,” řekl analytik.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *