Sonda na Marsu objevila něco, co nikdy předtím nevidělo – BGR

  • Atmosféra Marsu je řídká a ve srovnání se Zemí téměř vůbec neexistuje, ale stále nás může informovat o historii a současném stavu planety.
  • Sonda ExoMars Trace Gas Orbiter, projekt Evropské kosmické agentury a ruské společnosti Roscosmos, nedávno objevila plyn, který nikdy předtím nenalezla.
  • V atmosféře byl objeven chlorovodík, který vyžaduje specifické podmínky pro vznik, což vyvolává mnoho otázek.

Mars, který dnes vidíme, je většinou suchý, prašný a neúrodný. Jistě, v ledu poblíž pólů je zachycena nějaká voda a možná i nějaké tání, ke kterému dochází během roku Marsu, ale kromě toho existuje jen velmi málo důkazů o historii planety, které jsou potenciálně bohaté a živé. Projekty jako ExoMars Trace Gas Orbiter, vyslané Evropskou kosmickou agenturou a ruskou vesmírnou skupinou Roscosmos, pomáhají zatáhnout oponu a odhalit některá tajemství, která planeta stále drží.

Nyní, v dvojici nových studií publikovaných v Science Advances, vědci využívající data z Trace Gas Orbiter odhalují, že objevili plyn, který nikdy předtím kolem Marsu neviděli. Nově objevený plyn, ChlorovodíkZdá se, že první halogenový plyn přítomný v marťanské atmosféře souvisí se sezónními výkyvy, ale objev nakonec vyvolává více otázek, než odpovídá.

Dnešní nejlepší nabídka Tkaninové pleťové masky Honeywell jsou k dispozici na Amazonu za vůbec nejnižší cenu! Ceník:29,99 $ cena:22,24 $ ušetříš:7,75 $ (26%) Společnost BGR, dostupná od Amazonu, vám může účtovat provizi Kup nyní K dispozici na Amazonu BGR Může obdržet provizi

Atmosféra planety se nemusí jevit jako kritická věc ke studiu, zvláště v případě tenké atmosféry, jako je Mars. Přestože atmosféra Marsu nemusí stačit na podporu života na jeho povrchu, může i nadále působit jako indikátor procesů probíhajících na povrchu planety. Vzrušující částí objevu chlorovodíku v marťanské atmosféře je to, že naznačuje, že voda byla (nebo je) důležitou součástí klimatu planety.

READ  Zpomalená ohnivá koule rozzáří noční oblohu ve Skotsku

„K uvolnění chloru potřebujete vodní páru a k tvorbě chlorovodíku potřebujete vedlejší produkty vody – vodík. Voda je pro tuto chemii zásadní,“ říká Kevin Olsen, spoluautor výzkumu, Řekl ve svém prohlášení. „Vidíme také souvislost s prachem: Vidíme více chlorovodíku, když se zvyšuje aktivita prachu, což je proces spojený se sezónním ohřevem jižní polokoule.“

Ale co to přesně znamená? Stále těžké říct. Cokoli generuje plyn, zdá se, že je spojeno s létem na jižní polokouli planety, ale kromě toho je těžké určit řetězec událostí, které vedly k jeho generaci.

Ve druhém příspěvkuVědci odhalili, že měření poměru deuteria k vodíku v atmosféře planety naznačují obrovské ztráty vody v celé historii planety. To podporuje myšlenku, že Mars byl bohatý na vodu a pravděpodobně podporoval obrovská jezera, řeky a oceány na jeho povrchu.

Mike Weiner poskytl zprávu o technologiích a videohrách za poslední desetiletí, která zahrnuje nejnovější zprávy a trendy ve virtuální realitě, nositelných zařízeních, smartphonech a budoucích technologiích. V poslední době pracoval jako technický redaktor The Daily Dot, vystupoval v USA Today, Time.com a v nesčetných dalších webových prodejnách a publikacích. Jeho láska k hlášení je na druhém místě za jeho závislostí na hrách.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *