Shenandoah Night Sky Festival oslavuje vrchol meteorického roje Perseid

Národní park Shenandoah, Virginie – Pod temnou noční oblohou v pátek večer zavládlo ticho nad davem asi 600 návštěvníků rozprostírajícím se po trávníku a lavičkách v amfiteátru Shenandoah Skyland Amphitheater, když ranger Danny Goodman zahájil svou prezentaci o historii pozorování hvězd. Mluvila o Galileovi, souhvězdích na francouzských prehistorických jeskynních malbách Lascaux a řeckých mytologických postavách, po nichž jsou hvězdy pojmenovány.

Pak jsem kolem 22:00 vypnul projektor, vytáhl zelené laserové ukazovátko a namaloval hlasité „Whoa!“ z publika, když ukazuje zelenou světelnou linii nástroje na hvězdy, které tvoří postavy medvěda (Ursa Major a Minor), čajové konvice (Sagittarius) a labutě (Cygnus).

Když občas mrak zakryl hvězdy, Goodman využil energii davu, aby vyčistil oblohu: „Chci, aby tento mrak zmizel, takže všichni explodují!“

Právě když návštěvníci zvedli krky k Cygnus, když letěla přes Mléčnou dráhu, padající hvězda prolétla oblohou napravo od jejího zeleného laserového paprsku…a publikum současně vybuchlo překvapenou radostí: „Ach!!! „

Obrovský dav se shromáždil v amfiteátru, který se tam konal na Stars Gala první noci v národním parku Shenandoah Festival noční oblohy. Představitelé parku očekávají, že na akci, která byla zahájena v roce 2015 a každoročně se koná během meteorického roje Perseid, přijede tento víkend asi 2000 lidí. Letošní festival – první kompletní akce od roku 2019 po zastavení pandemie – se shoduje s vrcholem Perseid.

Perseidy, které se pohybují po obloze rychlostí 37 mil za sekundu od poloviny července do konce srpna, byly vytvořeny prašnými stopami trosek, které po nich zůstaly. Kometa Swift-TuttleObíhá kolem Slunce každých 133 let, říká NASA, a naposledy narazil na sluneční soustavu v roce 1992.

Trosky komety se při tření zemské atmosféry zahřejí a rozsvítí se. Perseidy – pojmenované podle souhvězdí Persea, odkud meteory zřejmě pocházejí – jsou nejlépe vidět na severní polokouli v hodinách před svítáním, i když je možné je spatřit již ve 22 hodin.

READ  Covidové, kteří přežili, cítí jídlo jinak

Jak tento víkend vidět meteorický roj Perseid, nejlépe v roce 2023

Festival noční oblohy se slaví na různých místech v parku od pátku do neděle a je zdarma se vstupem do parku. Akce zahrnují rozhovory zkušených astronautů, odborníků z NASA a národního parku i amatérských astronomů na témata od ochrany Země před nepoctivými asteroidy až po největší známé americké hvězdy. kráterový efekt pod Chesapeake Bay.

Hvězdné večírky pod vedením strážců se konají každý večer, ale skutečné večírky začínají po 23:00, kdy jsou andulky nejvíce vidět. Když Perseidy dosáhnou svého vrcholu v sobotu v noci, objeví se desítky až téměř 100 jasných hvězd za hodinu pod tmavou a jasnou oblohou. NASA.

Po Goodmanově přednášce v pátek večer skupina aut opustila ranvej a uháněla po Skyline Drive kolem jelenů pasoucích se na kraji silnice na míli 51, kde pozorovatelé zamířili po hrbolaté štěrkové cestě v Sky Meadows a oblohu bylo vidět z obzoru. k horizontu. Páry, rodiny a skupiny přátel připevnili své fotoaparáty na stativy a usadili se na přikrývky a zahradní křesla pro noční skupinové pozorování hvězd.

Občas se ozvalo reptání, když se nově příchozí přidali a omylem rozsvítili žárovky – na okamžik oslepili ostatní, kteří si museli znovu zvykat na tmu. Ale většina lidí si užívala temnoty a relaxace ve hvězdném blaženosti a poslouchala přátelské štěbetání kolem sebe.

„Tohle je poprvé, co jsme přijeli na Big Meadows na meteorický roj. Je to velmi vzrušující,“ řekla Claire Chen (35) z Potomacu v Marylandu, která přijela se svým manželem, pětiletou dcerou a přáteli. „Viděl jsem pár věcí. Skvělé – asi pět nebo šest, což je skvělé.“

Zvuky po půlnoci utichly, když se ospalí pozorovatelé hvězd poflakovali na Big Meadows do časných ranních hodin sobotního rána a doufali, že zahlédnou další padající hvězdu. Peršané je nezklamali.

READ  Ukázalo se, že raketa, která zasáhla Měsíc, nebyla od SpaceX. tak co to je?

Některé z nich vypadaly jako krátké čáry na okraji periferního vidění diváků. Jiné byly mnohem jasnější – ohnivé koule vytvořené většími částicemi, které zanechávaly na obloze zelenou stopu.

Marco Heidecker, 33, který je z Německa, ale žije v Silver Spring, se začal věnovat astrofotografii jako koníčku a cestoval po místech s tmavou oblohou po celém světě.

Soustředil se na focení, chybělo mu vidět většinu nočních hvězd.

„Viděl jsem dva,“ řekl se smíchem. „Doufám, že jsem je zaznamenal svým fotoaparátem.“

Toto byla jeho třetí návštěva v Shenandoah a druhá na Big Meadows.

„Tohle je dobré místo, protože na východním pobřeží je tma,“ řekl. „Je to upřímně jedna z nejlepších temných obloh poblíž Washingtonu.“

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *