Šest lidí čelilo v roce 2022 v Česku trestnímu oznámení za podporu Ruska

Česká republika podala trestní oznámení na šest osob za vyjádření podpory Rusku v době probíhající války na Ukrajině.

  • Protivládní demonstrace na Václavském náměstí v Praze, sobota 3. září 2022 (Foto AP)
    Protivládní demonstrace na Václavském náměstí v Praze, Česká republika, 3. září 2022 (AP Photo)

Česká média v úterý informovala, že česká prokuratura v průběhu roku 2022 odsoudila nejméně šest lidí za podporu ruské strany ve válce na Ukrajině.

České soudy rozhodly, že někteří z odsouzených za své názory dostanou podmíněné tresty, jiní jsou posláni na veřejně prospěšné práce a další jsou vyhoštěni ze země nebo potrestáni vysokou pokutou. Cesc Novene Informoval o tom zpravodajský portál.

Počet obžalovaných podle tohoto článku je předběžný, uvedl tiskový tajemník státního zastupitelství Peter Malla s odkazem na skutečnost, že zprávy z nižších orgánů státního zastupitelství se obvykle dostávají na hlavní odbor s určitým zpožděním.

Česká média mezitím uvedla, že policie obvinila asi 49 lidí ze schvalování a podpory ruských akcí na Ukrajině, Praha aktuálně vyšetřuje celkem 86 takových případů.

Český prokurátor Igor Strez v únoru 2022 uvedl, že veřejná prohlášení podporující ruskou vojenskou operaci na Ukrajině nebo ruské vedení mohou být považována za trestný čin, za který lze uložit až tři roky vězení.

Navíc vláda premiéra Petra Fialy v ČR Podporoval sankce EU proti Rusku a zaujal tvrdý postoj ohledně vojenské operace na Ukrajině. Kromě toho byla schválena řada zásad, jako jsou regulace cen elektřiny pro domácnosti a finanční pomoc podnikům.

V říjnu se však objevily tisíce Čechů Vyšli do ulic V Praze vyzval středopravou administrativu, aby rezignovala, aby se mohly konat předčasné volby, a požadovala jednání s Ruskem o dodávkách plynu do zimy.

Třetí takový protest organizovaný krajně pravicovými politickými uskupeními, okrajovými organizacemi a komunistickou stranou se konal na státní svátek na pražském náměstí.

Demonstranti požadovali vystoupení z NATO a Evropské unie, mávali českými vlajkami a skandovali „Odstoupit, odstoupit“ s transparenty.

READ  Časová osa kariéry Sania Mirza (1999-2023): Šest grandslamových titulů, světová jednička ve čtyřhře a další

Konflikt na Ukrajině vyvolal prudký nárůst cen energií, což vyvolalo tlak na vlády v celé Evropě, aby snížily dopad rostoucích cen energií na občany a podniky.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *